Бизнесът откри сериозни нарушения в договорите за американските ТЕЦ-ове
Очакват се протести, ако не се върне старата цена на тока
Голяма торба пълни със сигнали за нередности в енергетиката внесе бизнесът в прокуратурата днес. Първият е свързан с данни за правонарушения около американските централи "АЕС Марица Изток 1" и "КонтурГлобал Марица изток 3" в Маришкия басейн .
Според председателя на КРИБ Кирил Домусчиев "това са сигнали, които засягат времето, когато са подписвани договорите с тях и когато през годините са многократно анексирани в ущърб на държавата. И в крайна сметка водят до последиците ние да плащаме над 330-340 млн. лв. годишно над пазарната цена само за ел. енергията, която се изкупува от американските централи", предаде репортер на Economic.bg.
По думите му изборът на инвеститори е извършен с абсолютно непрозрачни процедури и участие на офшорни дружества с неизвестна собственост на капитала. "Издаването на лицензията преди изграждане на "АЕС Марица Изток 1" е при липса на доказателства за осигурено финансиране, което също е нарушение. Първоначалната цена на проектите и нейното ескалиране по време на строителството при Марица Изток 1 е 1 млрд. 50 млн. евро, когато е подписана с НЕК. Тук говорим за времето на правителството на Иван Костов. Впоследствие тази цена се увеличава с 300 млн. лева", подчерта Домусчиев.
"Имаме съмнение, че НЕК не е упражнило правата си във връзка със същественото неизпълнение от страна на инвеститора", заяви още председателят на КРИБ. Той добави, че това дава възможност договорът да бъде предоговорен или прекратен.
Другите два сигнала са свързани с ВЕИ сектора. Има нарушения в процеса на присъединяването на ВЕИ централите. ЕРП-тата са присъединявали ВЕИ централи без съгласувателна процедура от НЕК, добави председателят на КРИБ.
Крайните снабдители изкупуват ел. енергия от ВЕИ, която по закон не подлежи на изкупуване, а разходите затова се включват от КЕВР в ценообразуващия елемент "добавка зелена енергия", каза Кирил Домусчиев.
"Накрая сметката я плащаме ние", добави Домусчиев. "Ние сигнализираме за многобройните нарушения от всякакво естество, които в крайна сметка водят до това отново таксата "задължение към обществото" да бъде увеличавана постоянно и всички ние да я плащаме." Ако ние не променим нещо в системата перспективата е да има и бъдещи увеличения, коментира Кирил Домусчиев.
Третият сигнал е срещу КЕВР. Според работодателите "под един номер, една и съща дата, едно решение е публикувано на страницата на КЕВР през няколко дни с различно съдържание. Като според второто публикувано решение количествата нетна енергия, която ще се изкупува от ВЕИ-та е завишена." Това не е неволна грешка, коментираха от бизнеса.
Непроменено искане остава цените на ел. енергия от 1 ноември да бъдат на нивата отпреди 1 август 2015 г. Главният прокурор Сотир Цацаров бе информиран от ръководителите на четирите национално представени работодателски организации за техните искания.
Ако не се върне старата цена на тока, ще има нови протести, заканват се от бизнеса. Те продължават да настояват и за оставката на шефа на КЕВР Иван Иванов.
Прокуратурата обеща да реагира бързо на сигналите и на следващата среща с бизнеса, която ще се проведе на 10 октомври, да обяви какво е постигнато.
Припомняме, че първоначалните планове на бизнес организациите бяха за организиране на национален протест на 30 септември срещу цената на тока. По-късно обаче те решиха да отложат акцията.