Бизнесът се ядоса на тавана на новите енергийни компенсации
От ГЕРБ се активизираха и внесоха проект в Народното събрание за компенсаторен механизъм без лимит на плащанията
Бизнесът се ядоса на тавана на обявените днес нови енергийни компенсации заради високите цени на електроенергията. В своя обща позиция Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), БСК, БТПП, КРИБ и ССИ обявиха, че приемат въпросния таван „с изненада и неудовлетворение“.
Припомняме, че днес енергийният министър Александър Николов обяви, че ще бъдат компенсирани 75% от разликата между прогнозната пазарна цена на КЕВР от месец юли (185.59 лв./MWh) и действителната пазарна цена за съответния месец. Компенсацията обаче ще има таван в размер на 30% от действителната пазарна цена.
Според едрия бизнес това ограничение е
крайно недостатъчно за енергоинтензивните и основни сектори на българската индустрия“.
Работодателските организации твърдят още, че това ще бъде неработещ механизъм и той
ще доведе до спиране и фалит на важни икономически сектори с висок дял в производството и износа“.
Те посочват, че много от предприятията вече са в затруднено финансово положение и само компенсация без таван може да окаже положително въздействие за запазване на производството и работните места.
Бизнес организациите са изпратили позицията си и до премиера с призив правителството да отчете „реалните заплахи“ пред българските производители и да премахне въпросния лимит на компенсациите.
ГЕРБ се активизираха
Успоредно със становището на индустриалците от опозицията внесоха проект в Народното събрание за компенсаторен механизъм за бизнеса, подобен на обявения от кабинета, но без лимит на плащанията. Според изчисленията на вносителите от ГЕРБ на теория компенсациите по този начин може да достигнат до 3 млрд. лв. при малко над 1.5 млрд. лв., заложени от правителството при наличие на таван.
От ГЕРБ обясняват, че
реалният размер на компенсация ще е значително под тази стойност (бел. р. – 3 млрд. лв.), тъй като предложението изключва значителен брой клиенти с дългосрочни договори на по-ниска цена“.
В мотивите си бившият енергиен министър Теменужка Петкова и нейните колеги посочват, че това е „балансиран и справедлив подход“ и с него ще бъдат избегнати фалити, масови съкращения и увеличение на безработицата.