Бизнесът е притеснен заради наредбата за следене на храните
Асоциацията на работодателите иска служебното правителство бързо да оттегли проекта
Българският бизнес не одобри идеята на служебната власт за създаване на централен регистър за проследяване на храните – поредната мярка, която трябваше да пребори високите цени.
Становище днес дойде от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в което се посочва, че наредбата ще причини огромни проблеми в сектора на земеделието и свързаните с управлението на агрохранителната верига бизнеси. Подобна позиция преди дни изразиха и от Българска стопанска камара (БСК).
Според АОБР идеята за проследимост на храните заслужава подкрепа, но това не бива да се осъществява с прекомерна административна тежест и допълнително затрудняване на засегнатите страни.
Наредбата би създала единствено допълнителна административна и финансова тежест за сектора, без да бъде постигнат какъвто и да е полезен резултат. Приемането ѝ би довело и до постоянен риск за участниците в сектора от изтичане на чувствителна търговска информация“, казват работодателите.
Наредбата предвижда всеки производител, вносител или търговец на хранителни стоки и напитки да предоставя информация в регистъра на различни етапи – пускане на пазара; последващата дистрибуция на храните; информация за количество бракувани храни, технологични фири и загуби от друг характер. Всички тези данни ще могат да бъдат достъпни от девет институции като на едно място ще бъдат съхранявани огромни масиви от чувствителна търговска информация.
Според работодателските организации това поставя в сериозен риск бизнеса „и в тази връзка няма как да не отбележим крайно недостатъчния административен капацитет на БАБХ и показателния опит с изтичането на лични данни от НАП.“
АОБР предлага на вносителите своевременно да оттеглят проекта на подзаконов нормативен акт и допълват, че той дублира съществуващо вече законодателство.
Необходимо е решението за такава система и свързаните с нея нормативни актове да бъдат прецизно обмислени и обсъдени с прякото участие на индустрията и при съблюдаване на утвърдени, световни добри практики“, смята бизнесът.