БНБ реши да не затяга повече жилищното кредитиране
Въпреки това централната банка вижда рискове за проблеми в обслужването на заеми
Кредитите за домакинства продължават да нарастват с ускорени темпове, особено в сегмента на жилищните заеми. Запазването на текущите темпове на растеж при настоящите нива на лихвите създава предпоставки за увеличение на задлъжнялостта. При вече ясно очертаната тенденция към промяна на лихвения цикъл обаче и вдигане на лихвите това може да се отрази негативно върху способността на кредитополучателите да обслужват задълженията си и да доведе до нарастване на необслужваните кредити и обезценките при потенциално влошаване на икономическите условия.
Това посочват от Българската народна банка (БНБ) в своето решение да не вдигат антицикличния буфер на банките, който на практика затяга жилищното кредитиране. Централната банка повиши коефициента на два пъти в последната година, като последното увеличение бе от 1 на 1.5% за първото тримесечие на 2023 г. Сега БНБ запазва коефициента на 1.5% и за второто тримесечие.
Предвид на запазващата се висока кредитна активност и несигурността по отношение на развитието на икономическата среда, антицикличният капиталов буфер на ниво от 1.5% през второто тримесечие на 2023 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките, посочват от БНБ в позицията си.
Припомняме, че през последната година кредитирането нарасна рязко и то основно в ипотечния сегмент заради лихвените проценти на исторически ниски нива. Проучване от миналия месец показа, че българите вече се стремят да изчистят всички свои стари и просрочени дългове, за да могат да подобрят кредитното си досие и да се възползват от условията в момента.