Бразилия е отхвърлила молбата на САЩ за добив на повече петрол
Съединените щати опитват да компенсират загубата на руския нефт, за да държат цените сравнително ниски
Служители на американската администрация са попитали през март бразилската държавна петролна компания Petrobras дали може да увеличи добива на суров петрол. Целта на САЩ е да компенсира липсата на руски нефт, който е под ембарго заради войната на Владимир Путин в Украйна.
Източници на Reuters, запознати с въпроса, са казали, че преговарящите са се прибрали с празни ръце.
Ръководството на Petroleo Brasileiro SA е заявило, че нивата на производство са функция по-скоро на бизнес стратегия, отколкото на дипломация, както и че значително краткосрочно увеличаване на добива не би било възможно логистично.
Ние правим всичко възможно с нашите съюзници и партньори, за да смекчим икономическите последици от руските действия върху други икономики, като Бразилия“, каза говорител на Държавния департамент на САЩ в изявление пред Reuters. „Работим с енергийни компании, за да увеличим капацитета им за доставка, особено с увеличаване на цените.“
Говорителят не даде подробности и не коментира конкретно срещата през март с представители на Petrobras.
В свое официално изявление компанията отрече, че е имало среща с „представители на Държавния департамент на САЩ“. От там не са отговорили на искането за коментар, когато беше са били запитани дали с тях се е свързала някоя друга правителствена агенция на САЩ.
Вашингтон предприема широки дипломатически усилия, за да осигури глобални доставки на петрол и да държи цените сравнително ниски след нахлуването на Москва в Украйна. Служители на държавната администрация опитват да подобрят отношенията си с дясното правителство на президента Жаир Болсонаро въпреки разногласията относно войната в Украйна и политиката за околната среда.
Бразилия е деветият по големина производител на петрол в света.
Представители на САЩ също призоваха местните производители да увеличат производството. През март министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм каза, че страната е във „военно положение“.
Също през март представители на САЩ пътуваха до Венецуела за първите си двустранни разговори на високо ниво от години. Страните обсъдиха облекчаване на някои петролни санкции срещу Каракас.
Бразилският министър на мините и енергетиката Бенто Албакърки каза пред Reuters през април, че се е срещал с Гранхолм два пъти, за да обсъди ролята на южноамериканската нация в поддържането на цените на суровия петрол.
По време на срещата през март американските служители са попитали Petrobras дали компанията има капацитет да увеличи краткосрочното производство, според източници от правителството на САЩ и Petrobras, които са поискали анонимност.
Един от източниците е казал, че са били осъществени първоначални контакти между правителствата на САЩ и Бразилия, а служители на Petrobras са били консултирани на „неформална“ последваща среща.
Служителите на Petrobras отговориха, че подобен ход не е на масата на преговорите поради стратегически цели и логистични пречки, казаха и трите източника на Reuters.
Petrobras все пак увеличава средносрочното производството си като част от обявения план за добавяне на 500 000 барела на ден до 2026 г.
Ръководителите на компанията настояват, че тя работи независимо от правителството, но реално държавата е най-големият акционер.