България върви към нова цел за еврозоната, но и тя е оптимистична
Банките технически са готови за обмен на валутите и не очакват опашки и паника
Финансовото министерство очаква България да отговори на критериите за влизане в еврозоната едва в края на годината и това да отложи смяната на лева с евро за средата на 2025 г. Така въпреки че правителството официално не е отложило целевата дата за влизане в еврозоната, която сега е 1 януари, изглежда все по-малко вероятна.
Сигнали за отлагане на разширяването на еврозоната с България вече дадоха и големите рейтингови агенции, като Fitch и S&P Global. А досега и нито една страна членка не се е присъединявала към съюза на дата, различна от 1 януари.
Смятаме, че ще отговорим на критериите в края на годината и ще поискам извънреден доклад, който отваря хоризонт да влезем в еврозоната средата на 2025 г.“, заяви зам.-финансовият министър Методи Методиев по време на форума „Шумът на парите“.
Метафорично казано, според него България е между 80-ия и 90-ия км от 100-километровото трасе, което представлява пътят до еврозоната.
Въпреки това икономисти и финансисти са на мнение, че има още доста работа преди влизането на България в елитния клуб. Според бившия вицепремиер Николай Василев, например, факторите, които бавят България, са четири, а от тях инфлацията е на последно място.
Основният проблем е политическата воля. Сега чакаме да видим правителство, което да каже „нищо друго не ме интересува, трябва да влезем в еврозоната“. Такова правителство, каквото ни вкара в Европейския съюз“, посочи Василев.
Проблем, според него, е и влизането на България в сивия списък на глобалния надзорен орган Financial Action Task Force (FATF) за пране на пари, което на практика не е критерий за еврозоната. Василев е на мнение, че това носи сериозни имиджови щети за България. Страната влезе в списъка през октомври миналата година с аргумент за пране на пари на твърде високо ниво. За него проблем е и бюджетното разпускане – много последователни години с бюджетни дефицити и то около 3%.
Маастрихтските критерии са лимит. Трите процента дефицит са максималната граница. Това е като с максималните промили алкохол. Не е казано, че трябва да пиеш до тези промили като шофираш. Ние се вместваме в 3%, но ако човек иска да влезе в еврозоната, трябва да е по-амбициозен“, обясни Василев.
Икономистът Лъчезар Богданов пък бе категоричен, че ако витаят надежди за компромиси и изключения, те трябва да бъдат забравени.
Някакви надежди витаят, че ще влезем през задния вход, няма такива неща, забравете. Трябва да се стремим когато влизаме, да влезем по правилата“, коментира Богданов.
Директорът на Пощенска банка Асен Ягодин описа зам.-министъра на финансите като „оптимист“ за средата на 2025 г. Той отново напомни, че разходите на банките за успешното протичане на процеса по смяна на валутата представлява инвестиция от 400 – 500 млн. лв.,
за да могат българите да се събудят с евро“.
Трансформацията по смяната на валутата ще се извърши за около 2 месеца, според Екатерина Панайотова, зам.-директор "Банкиране на дребно" в УниКредит Булбанк.
Банките технически са готови за обмен на валута, банкоматите ще бъдат подготвени да връщат евро“, обясни тя, а директорът на tbi bank Николай Спасов „не очаква паника и опашки“.