Българската индустрия отново тръгна надолу през октомври
Слабата икономическа активност в Европа продължава да свива българския износ
Индексът на промишленото производство отново отбеляза спад през октомври, след като предходния месец отчете първото си повишение от почти 2 години насам, съобщава Националният статистически институт (НСИ).
Според данните индексът на промишленото производство се е свил с 1.6% за година през октомври, когато е отбелязал и месечно понижение от 0.7 на сто.
За сравнение – през септември показателят нарасна с 1.2% на годишна и с 1.3% на месечна база. Това бе и първото повишение от 20 месеца насам.
Обяснение за продължаващите намаления може да се открие в свитата икономическа активност сред основните търговски партньори на България – тенденция, посочена в бюлетина на Българска народна банка (БНБ) „Икономически преглед“. В него се изтъква, че през първата половина на 2024 г. вносът на страната е нараснал с 1% на годишна база, докато износът се е свил с 1.6 на сто.
Това вероятно се дължи на слабото външно търсене от страна на основни търговски партньори на България като Германия, както и поради някои специфични за страната фактори, свързани с износа на хранителни продукти“, обясняват от БНБ.
Оттам допълват, че подобни движения може а се очакват и през следващите тримесечия и те ще се отразят неблагоприятно „поради високата степен на отвореност на българската икономика“.
Наличните към средата на октомври конюнктурни индикатори за световната икономическа обстановка дават основание да се очаква допълнително забавяне на растежа на външното търсене на български стоки и услуги през третото тримесечие на 2024 г.“, допълват от БНБ.
Детайли по сектори и подсектори за октомври 2024 г.
- Производство и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ: увеличение с приблизително 8% на годишна база;
- Преработващата промишленост: намаление с 0.1%;
- Добивна промишленост: намаление с 10%.
Съществен спад спрямо октомври 2023 г. има в:
- Производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 29%;
- Производството на основни метали - с 14.1%.
Отчетени годишни увеличения при:
- Производството на тютюневи изделия - с 23.8%;
- Производството на метални изделия, без машини и oборудване - с 22.2%.