Една германска мечта отлита
Стремежът Германия да се превърне в полупроводникова суперсила днес изглежда като шега
Стремежът Германия да се превърне в полупроводникова суперсила днес изглежда все по-безнадежден. Амбицията за това бе на вече бившия премиер Олаф Шолц, а локацията – голямо празно поле в поизостаналия Изток на Германия. Именно там през август Шолц направи копка на бъдещия завод на TSMC.
Месец по-късно този ентусиазъм претърпя съкрушителен удар, когато конкурентът Intel се отказа от проекта си за 30 млрд. евро за производство на някои от най-модерните микрочипове в Европа.
Опитът на Германия да се преоткрие като полупроводников център е част от световната надпревара за спечелване на контрол върху този все по-важен сегмент от индустрията, движеща сила зад бъдещите технологии като изкуствен интелект.
Тези микрочипове са навсякъде – в нашите телефони, прахосмукачки, хладилници и коли. Цялата ни икономика зависи от тях. Зависимостта от руския газ е нищо в сравнение с това“, каза вицеканцлерът Робърт Хабек пред радио Deutschlandfunk.
Целта на Европейския съюз е да повиши пазарния си дял в световното производство на полупроводници до 20% до 2030 г. – цел, която изглежда непостижима. През 2024 г. този дял е едва 8.1% и без допълнителни инвестиции ще се срине до 5.9% до 2045 г.
Нещо повече – нито един от водещите световни производители на чипове не е от региона. А Европа трябва да наваксва изоставане в предоставянето на субсидии – Китай и САЩ например са отделили за каузата съответно 142 млрд. долара и 39 млрд. долара.
Стремежът на Intel да произвежда някои от най-модерните си чипове в Германия беше рекламиран от компанията като „огромен скок напред към цяла Европа“. И докато проектът сега е в двугодишна пауза, много хора от индустрията го смятат за по същество изоставен.
Плановете си за разширяване в Германия отхвърлиха и изпадналият в затруднение американски производител на чипове Wolfspeed и немският автомобилен доставчик ZF Friedrichshafen AG. GlobalFoundries пък премести част от производството си от Дрезден в Португалия.
От визията на Шолц за високотехнологичен клъстер с международни играчи остава само съвместното предприятие от TSMC, Infineon, NXP Semiconductors NV и Bosch.
Други европейски страни също претърпяха неуспехи. Intel отложи плановете за фабрика в Полша, а съвместния завод между производителя на авточипове ST Microelectronics и GlobalFoundries във френския град Кролес също е замразено.
Но никъде правителственият глава не е имал толкова голямо влияние върху инвестицията, както в Германия, където Шолц защитава чиповете и стремежа да привлече Intel с 10 млрд. евро държавна субсидия.
Лица от правителството твърдят, че са в непрекъсната комуникация с Intel, а с ESMC отбелязват добър напредък.
Въпреки разочарованието си Шолц не се е отказал от надеждата да преработи Германия като център за производство на чипове и служителите търсят алтернативи.
Такава е Samsung, с която според високопоставен правителствен служител Германия води преговори. Южнокорейската компания все още не е изразила интерес към разширяване на производството в Европа.