Климатичната криза и кафето: Ще изчезне ли любимата ни напитка?
„Ако кафето не е устойчиво за фермерите, няма да има вкусно кафе за потребителите“, казват производители
Затоплящият се климат и екстремното време са отговорни за намаленото производство на кафе, което от своя страна също влияе върху качеството на кафеените зърна. Експерти казват, че изменението на климата отчасти е и причината за глобалния ръст на цените на кафето през 2024 г., което се отрази неблагоприятно на малките ферми за кафе.
До 2050 г. може да има по-малко подходяща земя за отглеждане на кафе. Въпреки това земеделските кооперативи в големите страни производителки на кафе отвръщат на удара, подкрепяни от съзнателни потребители.
Всяка година дъждовете започват по-късно и средната температура е по-висока“, предупреждава Силвия Ерера, производител на кафе в Чиапас, Мексико.
По думите на Ерера напитката преди 25 г. е било много по-лесно да се произвежда и отглежда отколкото сега, предава Euronews Green.
Междувременно в Колумбия фермерът на Fairtrade кафе Хайме Алберто Гарсия Флорес е забелязал, че температурата на атмосферата се е повишила толкова много през последните десетилетия, че на някои места почвата е станала твърде гореща за отглеждане на кафе. Затова той се принуждава да замени някои от кафеените си плантации с какаови такива.
С променящите се валежи и метеорологични модели, фермерите са твърде наясно, че цялата реколта може да бъде загубена за една нощ.
Какво е бъдещето на кафето?
И до 2050 г. 50% от глобалната площ, използвана в момента за отглеждане на кафе, може вече да не е подходяща, според проучване на Цюрихския университет за приложни науки.
Въпреки че това е пагубно за поминъка на фермерите, то засяга и милионите европейци, които се наслаждават на сутрешна чаша кафе.
Ако кафето не е устойчиво за фермерите, няма да има вкусно кафе за потребителите“, признава Ерера.
Кафето е особено уязвимо от изменението на климата, тъй като „кафените зърна са много чувствителни към промените в климата“, обяснява Макс Милуърд, мениджър за устойчиво снабдяване с кафе на Fairtrade Foundation.
Той добавя, че не само „по-екстремното и непредвидимо време причинява повече вредители и по-бързо разпространяващи се болести“, но че „задълбочава бедността и неравенството“ и „застрашава способността на фермерите да се занимават със земеделие в бъдеще“.
По-високите цени на кафето
През 2024 г. световният пазар на кафе претърпя значителен скок на цените, до голяма степен причинен от неблагоприятните метеорологични условия в няколко страни, производителки на кафе.
Във Виетнам посевите на един от основните производители на зърна робуста, бяха съсипани заради продължителните горещини. Докато в Бразилия един от основните производители на сорта арабика имаше слаба реколта заради обилните дъждове. Тези събития доведоха до страх от световен недостиг на кафе, което от своя страна предизвика ръст в цените.
Въпреки че по-високите цени на кафето може да изглеждат полезни за производителите на кафе, реалността често е много различна“, казват експерти.
„Внезапните скокове на цените, особено след като договорът е бил фиксиран, могат да причинят огромно напрежение върху компаниите за кафе, могат да доведат до неизпълнение на договора, глоби и, разбира се, увреждане на репутацията като резултат.“
Дребните производители на кафе са по-устойчиви от плантациите
Индустрията за кафе в световен мащаб поддържа 125 милиона души на пазара на труда. Същевременно 60% от световното кафе се произвежда в малки ферми, много от които са семейни в малки и отдалечени райони.
„Въпреки че е доходоносна индустрия, производителите на кафе все още не се радват на стандарта на живот, който тяхната упорита работа заслужава“, казва анализатор на сектора.
От десетилетия Fairtrade работи усилено, за да се справи с това неравенство и да преодолее пропастта между производител и потребител, като продава и рекламира продукти от плантации, сертифицирани с Fairtrade MARK. Това гарантира минимална цена, както и допълнителна надбавка за честна търговия, която осигурява повече оборотен капитал и контрол за общностите, отглеждащи кафе.
„Подкрепяйки организации на малки производители чрез обучение за качество, производителност и управление на ресурсите, фермерите могат да договорят по-добри условия на търговия, да достигнат до повече пазари и също така да изградят устойчивост срещу нестабилността на пазара“, обясняват от Fairtrade.
Скорошно проучване на Fairtrade в Латинска Америка показа, че дребните ферми за кафе са по-устойчиви от големите плантации – въпреки че по-големите плантации са в по-добра позиция да се адаптират и да поемат повече рискове.
Малките ферми са склонни да използват по-малко енергия, тъй като често са по-малко механизирани и допринасят по-малко за обезлесяването. Справедливата търговия играе важна роля в подкрепа на фермерите чрез въвеждане на по-устойчиви практики, като агролесовъдство.
Когато става въпрос за кафе, адаптирането към климата и устойчивостта вървят ръка за ръка.