„Български пощи“ плахо пристъпва към обещаната модернизация за 100 млн. лв.
От понеделник започва пилотно предлагане на безплатни административни услуги в няколко станции
„Български пощи“ започва от понеделник, 18 юли, да предлага безплатни услуги на някои публични администрации, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. Пилотно това ще се случи в шест избрани станции, пет от които в малки населени места, останали без друга точка за контакт с държавата. Това е първата крачка към идеята „едно гише за всичко“, част от по-големия план за трансформация на държавното дружество, обещана от кабинета „Петков“ и в частност от вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова.
Сега на гражданите ще бъде предоставен достъп до 39 услуги в областта на социалното подпомагане и заетостта. Сред тях са заявяването на целева помощ за отопление, издаването на служебна бележка за удостоверяване на регистрация на търсещо работа лице и отпускането на еднократна помощ при раждане на дете.
Инициативата се осъществява в партньорство с Агенцията за социално подпомагане и Агенцията за заетостта и е разработена съвместно с Министерството на електронното управление.
Първите шест пощенски станции, където ще бъдат предоставяни услугите, са:
- Централна поща в гр. София
- с. Селановци, област Враца
- гр. Баня, област Пловдив
- с. Маринка, област Бургас
- с. Крушовица, област Плевен
- с. Игнатиево, област Варна
Амбицията за модернизация на пощите
Пилотното предлагане на административни услуги в пощенски клонове е част от идеята за модернизация на държавното дружество, което от години губи пазарен дял и генерира отрицателни финансови резултати (б.р. – само за миналата година загубата е в размер на 13 млн. лв.). За да вкара компанията в 21 век, екипът на Калина Константинова разработи проекта „Дигитална трансформация на Български пощи и предоставяне на комплексни услуги“, който предстои да се финансира с над 100 млн. лв. от все още буксуващия Национален план за възстановяване и устойчивост.
Над 68 млн. лв. ще бъдат инвестирани за модернизация и дигитална трансформация на цялата клонова мрежа. Предвидено е например пощите да бъдат посредник при заявяването на електронно услуги, както и да станат и лицензиран платежен оператор, така че да могат да събират данъци, такси и глоби от името на НАП, МВР и общините. За да влязат в тази роля, те – които само преди няколко месеца бяха сринати от мащабна хакерска атака – ще имат нужда от сериозно обновяване на софтуера и хардуера, както и от интеграция на системите си с тези на останалата част от публичната администрация.
Освен това финансирането от ПВУ трябва да послужи и за ремонти, обновяване на интериора, смяна на отоплителни и изолационни системи, осигуряване на достъп за хора с увреждания.
Сред по-авангардно звучащите идеи за бъдещето на държавните пощи е тази за предлагане на телемедицински услуги чрез инсталирането на терминали за мерене на основни жизнени показатели. Очаква се също и изграждането на зарядни станции за електрически автомобили.
Нови служители, които да работят в модернизираните пощи, обаче не се предвижда да бъдат наемани, поне не и според проекта, финансиран по ПВУ. Ще се разчита на преквалификацията на сегашните, предимно по-възрастни.
Амбициозният план за революция в пощите на практика е разработен със съдействието на новото ръководство на дружеството, което бе временно назначено след отстраняването на предишното начело с Деян Дънешки. За привеждането му в действие ще трябва да се обявят редица обществени поръчки, а реалният ефект от всичко би дошъл най-рано след 2-3 години, когато на власт ще е друго правителство и по всяка вероятност друг мениджмънт в „Български пощи“ (освен ако сегашният начело с Богдан Теофанидис не се яви на конкурс и не го спечели, какъвто намек по-рано се прокрадна в изказване на вицепремиера).
Вицепремиерът в оставка Калина Константинова определя разписаната визия за трансформация на пощите като:
детайлен и изключително професионален бизнес план, с който всяко следващо ръководство, ако има потенциал и желание, ще превърне пощите в печелившо предприятие само до няколко години“.