Българските студенти вече предпочитат Амстердам пред Лондон
Брекзит помогна на още една дестинация да изгрее
С 50% са намалели българите, кандидатстващи за прием във висши училища във Великобритания след Брекзит, а печеливша от този отлив е Нидерландия, към която интересът у нас е най-силен. Това показват данните от ранните записвания за следване през следващата академична година на консултантска агенция „Интергал“. Според тях се наблюдава ръст от над 80% на желаещите от страната да заминат за Амстердам.
Специалностите в Нидерландия, към които българските абитуриенти са се насочили догодина са: „Компютърни науки“, „Бизнес и мениджмънт“, „Гейм дизайн“, „Анимация“, „Психология“.
Дестинацията стана популярна, след като Брекзит наложи по-високи семестриални такси и лиши европейските студенти от стипендии. По този начин таксите за обучение станаха непосилни, варирайки между 12 000 и 20 000 паунда на година. През февруари 2021г. „Интеграл“ предсказа успеха на Нидерландия, след като в специално интервю за Economic.bg Николай Христанов, мениджър висше образование в чужбина, заяви, че страната прилага нови методи, за да привлече студентите, които обичайно предпочитат Великобритания.
„Hидepлaндия ycпя дa ce възпoлзвa oт cитyaциятa и въвeдe peдицa нoви пoлитиĸи, c ĸoитo дa пpивлeчe младите. Cтpaнaтa зaлoжи нa зacилeнo пpaĸтичecĸo oбyчeниe, ĸaĸтo и в изгpaждaнeтo нa aтpaĸтивни yчeбни цeнтpoвe, ĸoитo ca cилнo тъpceни oт cтyдeнтитe. Ocвeн тoвa пpaвитeлcтвoтo пpиe зaĸoн, c ĸoйтo пъpвoĸypcницитe oт EC дa зaплaщaт пo 1000 eвpo ceмecтpиaлнa тaĸca, a нe 2000 eвpo, зa пъpвaтa гoдинa oт cвoeтo oбyчeни“, разказа Христанов.
Според новите данни на консултантската агенция листата на топ три най-търсени дестинации за висше образование в чужбина са Нидерландия на първо място, Германия на второ и Великобритания на трето място, като само ¼ от кандидатите фиксират избора си върху една държава.
Другата изгряваща дестинация по данни на „Интеграл“ е Белгия. Интересът към обучение в тази държава е близо пет пъти по-висок спрямо предходната година, макар и от ниска база. Белгия привлича интереса с достъпните си такси (962 евро за бакалавър и за повечето магистърски програми), възможността да се избира академичен или практически профил, както и предлаганите програми на английски език като „Медии и комуникации“, „Компютърни науки“, „Бизнес и Икономика“, „Туризъм“.
„След Брекзит се наблюдава и интересна тенденция на засилване на интереса към университетите в САЩ. Цената на следването там се изравни с тази в Обединеното кралство, а в някои случаи дори е по-ниска. В същото време качеството на висшето образование в САЩ продължава да държи максимално високо ниво“, се казва в анализа.
Българите се интересуват дори от обучение в Harvard University, за което може би има значение и актуалната обществена ситуация в страната, коментира Христанов. В момента в учебното заведение учат 25 българи, сочи публичната справка на световноизвестния университет.
„Първото, което казваме задължително на нашите клиенти с интерес към обучение в Harvard University е, че това е една много взискателна задача! Само за сведение - за 2021 г. там са кандидатствали над 50 000 души, а приетите са малко над 2000“, допълни Христанов.
Кандидатстването и приемът се осъществяват на база документи, като Harvard University е част от университетите, за които отпадна изискването кандидатите да предоставят документ за успешно положен SAT, в следствие на пандемията. Идеалният кандидат за този университет трябва да има отличен академичен профил, активно участие в качествени училищни и извънкласни проекти, мотивация, отдаденост, целеустременост, посочва Христанов.
Около 50 на сто от кандидатстващите посочват интерес само към една специалност. Предпочитанията като направления обаче показват едни и същи тенденции, независимо дали интересуващите се са в 10., 11. или 12. клас. Най-висок е интересът към специалност „Бизнес, икономика и финанси“, следвана от „Компютърни науки и информационни технологии“ на второ място и „Изкуство и дизайн“ на трето място. В топ 10 са още: „Медии и комуникации, Хуманитарни науки“, „Политика и международни отношения“, „Инженерни и природни науки“, „Математика“, „Право“, „Туризъм“. Съществува интерес и към специалности като „Mедицина“, „Eзик и литература“. Повяват се и нови предпочитания, които са отсъствали досега, като „Физиотерапия“, „Музика и вокално пеене“, „Обработка и технология на храните“.
По традиция най-много ученици кандидатстват от Френската гимназия в София, Втора и Първа английска гимназия, СМГ, НПМГ, Езикова гимназия Пловдив, Национална търговска гимназия в Пловдив, гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора, гимназия „Гео Милев“ в Бургас, гимназия „Йоан Екзарх“ във Варна, Езикова гимназия „Христо Ботев“, Кърджали.