Домусчиев: Икономиката е пред колапс заради цената на тока
Председателят на КРИБ предупреждава, че токът на борсата поставя нов рекорд и предприятия започват да затварят
Цените на електроенергията на сегмент „Ден напред“ на Българската енергийна борса за утре, 7 октомври, достигнаха абсолютен ценови рекорд. Средноаритметичната цена е 361.26 лв./MWh, а среднопретеглената – 367.25 лв./MWh. В осем от часовете цените надвишават 500 лв./MWh. Това са числа, с които председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и изпълнителният директор на БФИЕК Ивайло Найденов илюстрират ситуацията с пазара на електроенергия в България в момента.
В позиция до медиите те посочват, че всичко това се случва при продължаваща липса на дългосрочно предлагане и износ от порядъка на 1200 MW.
При тези ценови равнища не става дума за конкурентоспособност на индустрията. Не може да се говори дори за оцеляване на производствените предприятия. Самото функциониране на стопанството и държавата е застрашено“, пишат те.
Редица предприятия, значими работодатели и данъкоплатци, вече обмислят преустановяване на дейността си. Сред тях са и основни доставчици на медицински кислород за болниците. Всичко това се случва в разгара на четвъртата вълна на COVID.
Водоснабдителните предприятия са изправени пред фалити – цената, на която закупуват електроенергията си е почти 5 пъти над планираната в бизнес плановете им. Междуфирмената задлъжнялост нараства.
„На този фон сътресенията предстоят. Фючърсите за ноември за Унгария са от порядъка на 350 евро/MWh, а за Германия – 332 евро/MWh. Декемврийските фючърси за Гърция и Германия са на стойност от 350 евро/MWh. При тези условия можем да очакваме цени в България в зимните месеци от порядъка на 600 – 700 лв./MWh
Това е колапс!“, предупреждава Домусчиев.
КРИБ и БФИЕК настояват за предприемане на спешни мерки, за да се гарантира функционирането на икономиката и да се ограничи инфлацията, която е неизбежен ефект от екстремните цени на електроенергията.