Цените на петрола вървят към втори седмичен спад
Силният долар и смесените икономически сигнали натежаха върху настроенията на инвеститорите
Цените на петрола паднаха в петък, което се насочват към втори седмичен спад. Силният долар и смесените икономически сигнали натежаха върху настроенията на инвеститорите, пише Reuters.
Цените на суровия петрол Брент паднаха с 0.5% до 84.73 долара за барел към 10.00 ч. българско време. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) паднаха с 0.6% до 82.32 долара за барел. На седмична база суровият петрол Брент се понижи с 0.3%, докато WTI все още се търгува леко нагоре.
Индексът на щатския долар се покачи за втора поредна сесия след по-силни от очакваното данни за пазара на труда и производството в САЩ по-рано през седмицата. По-силните зелени пари намаляват търсенето на деноминиран в долари петрол от инвеститори, които притежават други валути.
Междувременно липсата на конкретни мерки за стимулиране от страна на най-големия вносител на петрол – Китай – се отрази на суровините, казват анализатори от ANZ.
Икономиката на Китай е нараснала с по-бавен от очакваното темп от 4.7% през второто тримесечие, показват официални данни, предизвиквайки опасения относно търсенето на петрол в страната.
Притесненията относно предлагането в краткосрочен план поддържат загубите минимални“, каза ANZ, имайки предвид влошаващите се горски пожари, застрашаващи производството в канадските нефтени пясъци.
Цените на петрола намериха известна подкрепа през предходните две сесии, след като правителството на САЩ отчете по-голям от очакваното седмичен спад на петролните запаси.
Въпреки това анализаторите от консултантската фирма FGE казаха, че тенденциите при запасите изглеждат по-мечи от очакваното този месец. Те отбелязаха, че запасите от суров петрол намаляват с по-бавно от обичайното темпо за това време на годината, а глобалните запаси от горива се повишиха миналата седмица.
Междувременно групата производители от ОПЕК+ е малко вероятно да препоръча промяна на политиката на групата за добива, включително план за започване на отмяна на един слой от съкращенията на добива на петрол от октомври, казаха трима източника пред Ройтерс в четвъртък.