Чехия все по-активно поема курс към еврозоната
Над половината от чехите са против еврото
Чешкото правителство започва дебат относно евентуалното влизане на страната в еврозоната. Лидерите на управляващите коалиции взеха решение да сформират група експертна група, която да изготви мотивирано становище дали това ще донесе повече предимства, отколкото недостатъци на страната. Крайният срок за становището е октомври.
Чехия е една от най-евроскептичните държави в Европейския съюз, но в последните месеци започна да променя курса си. Така се стигна до днешното решение на лидерите на управляващите.
Правителството ще вземе решение за по-нататъшни действия въз основа на тези анализи и икономическите резултати от 2024 г.“, посочи официално премиерът на Чехия Петр Фиала.
ERM-2...
Преди евентуално влизане в еврозоната Чехия трябва да стане част от валутнообменния механизъм ERM-2. В него страните прекарват минимум две години, в които трябва да подготвят редица реформи, за да отговорят на стандартите на еврозоната. Те също така трябва да отговарят и на Маастрихтските критерии, като например инфлацията да не бъде твърде далеч от тази на страните в еврозоната. Именно този критерий в момента България не изпълнява.
Участието в ERM-2 е предназначено и като тест, че кандидатите могат да поддържат относително стабилни валутите си.
Иначе в последните години Хърватия бе страната, която прекара най-малко време в ERM-2. Тя бе приета заедно с България през лятото на 2020 г. и стана 20-ата страна членка на еврозоната от началото на 2023 г.
Целева дата
Все още Чехия не е определила дата за влизане в еврозоната и дебатът относно ERM-2 може да не доведе до незабавни действия. Очакванията са правителството да не определи целева дата за еврозоната преди изборите в края на 2025 г.
Темата е деликатен въпрос за най-голямата партия в управляващата коалиция – дясноцентристката Граждански демократи на Фиала, които досега се отнасяха хладно към приемането на еврото.
Скептицизъм
Чешкото правителство и централната банка по-рано твърдяха, че присъединяването на ERM-2 преди целева дата за приемане на еврото създава ненужни рискове и излага обменния курс на потенциални спекулативни атаки.
Според последния публикуван Евробарометър от Европейския съюз от пролетта на 2023 г. пък 54% от чехите са по-скоро против еврото. Въпреки големи дял, той намалява с 16 пункта спрямо две години по-рано, когато над две трети от населението бяха против.