Чиста ли е морската вода? Големият въпрос на Лято 2023
Властите отхвърлят достоверността на изследването на „Активни потребители“, но признават за проблемите с пречиствателните станции
Въпреки очакванията и надеждите за нормалност знакът, под който започна и преминава летния туристически сезон в България, е чистотата на морската вода. Всъщност, всичко до юни месец вървеше много добре и туристическият сектор залагаше големи надежди на Лято 2023. Поредният знак, че всичко като че ли най-накрая е наред беше и формирането на редовен кабинет, а начело на Министерството на туризма застана Зарица Динкова.
За съжаление, няколко дни след нейното встъпване в длъжност, наред с тези положителни новини, руснаците взривиха стената на огромния украински язовир „Нова Каховка“. След това се зародиха много притеснения и въпроси относно чистотата на Черно море край бреговете на България. Браншът започна своя борба със слуховите, както стартира кампания под името „Чиста е!“, с която се стреми да докаже на туристите, че водите по крайбрежието са годни за къпане. От своя страна министър Динкова, заедно със своя колега от Министерството на околната среда и водите, разпоредиха ежеседмични проверки на водата, резултатите от които се публикуват на сайта на ресорното ведомство.
Въпреки обтегнатите отношения между бранша и министерството, туризмът все пак вървеше успешно. Или поне това показаха последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Според тях през месец юни постъпленията в сектора достигат 229.2 млн. лв., което е близо 12% повече спрямо съпоставимия месец на 2019 г., когато приходите са били 205.4 млн. лв.
От бранша обаче обявиха статистиката за заблуждаваща, защото заради инфлацията рекордните приходи са просто „хартийки без стойност“.
Чистотата на водата
В разгара на сезона темата за чистотата на морската вода отново излиза на дневен ред, но този път опасенията не са свързани с войната в Украйна, а с пречиствателните станции в България – многогодишен проблем, който се влошава от непрестанното строителство по крайбрежието.
Тази седмица от Асоциация „Активни потребители“ разпространиха изследване според което водите на 7, от общо 11 изследвани плажа по южното Черноморие, не отговарят на критериите за чистота. При две локации – Попски плаж и Приморско юг – замърсяването е екстремално, според данните им.
Понеже в изследването са включени само 11 от регистрираните от РЗИ-Бургас 49 основни плажа предполагаме, че има и други с некачествена за къпане вода“, пишат в изследването си от Асоциацията.
Проверката е съвместна инициатива между група „Микробиологични рискове в околната среда, проект SUMMIT“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Асоциация „Активни потребители“.
Реакции
Веднага след като стана публично изследването, Министерството на здравеопазването категорично отхвърли неговата достоверност, като обяви, че това са данни, с които се „манипулира общественото мнение и чрез които се дискредитира работата на държавните институции и доверието в тях, нарушавайки спокойствието на гражданите в разгара на туристическия сезон“.
Държим да отбележим, че изследователите и авторите на проучването, чието призвание е да са в полза на потребителите, не са сигнализирали Регионалната здравна инспекция (РЗИ) Бургас, предоставяйки своевременно информацията, с която разполагат, за да бъдат предприети адекватни мерки, включващи информиране на обществеността и, в случай на необходимост, временна забрана за къпане“, се казва в официално становище на Министерството на здравеопазването.
В него се посочва още, че твърдението на „Активни потребители“, че основен индикатор за замърсяване на водите за къпане е количеството на бактерията Escherichia coli – е непълно и неточни. „Изследователите цитират Наредба № 5. Тя обаче определя два индикатора – Чревни ентерококи и Еscherichia coli. Публикацията не съдържа информация за проведени анализи по показател Чревни ентерококи“, пишат от здравното министерство.
От ведомството изброяват около пет акцента в изследването, които са некоректно обявени и заблуждаващи.
В заключение здравните власти отправят покана до изследователите да бъдат организирани съвместни действия по пробонабиране и провеждане на лабораторни анализи за установяване на обективните факти.
Паралелна проверка на чистотата на плажовете е разпоредена и от министъра на туризма Зарица Динкова, казаха за Economic.bg от пресцентъра на ведомството. И докато тя не стане готова, няма да коментират случилото се.
Министърът на околната среда и водите също се включи с коментар по темата в сутрешния блок на БНТ.
Замърсяването на Черно море по-скоро нараства, отколкото да се свива. Ако има някакъв проблем със замърсяването на водата, той не е свързан с Украйна“, каза министърът на околната среда и водите Юлиан Попов.
"Проблемите са си наши, ние трябва да ги решаваме", категоричен бе той и посочи, че те са с разпределена отговорност между граждани, общини, различни министерства и институции.
Престъпление е в активен сезон да се внася напрежение“.
Така Даниела Стоева, член на Асоциацията на туроператорите и туристическите агенти в България (АБТТА), коментира пред Economic.bg оповестените данни.
Според нея вместо да се всява паника, трябва да се вземат мерки от страна на институциите, защото „от години се знае, че има проблем с пречиствателните станции по Черноморието“.
Въпреки това тя е на мнение, че новините за чистотата на водата не са водещи за това да има отлив на чуждестранни туристи, но на българи – да.
Очевидно българският потребител е лесно манипулируем“, казва тя.
Лош сезон?
Тя споделя, че колеги от морето казват, че сезонът наистина не е толкова добър, колкото са очаквали и все още липсват туристи от ключови пазари, като Германия. Посетителите от Румъния остават като брой най-много, както всяка година, но в абсолютни стойности са много по-малко в сравнение с мината година.
Не смятам, че това проучване, изнесено вече в сезон, който върви към края си, ще допринесе до масов отлив на резервации. До единични, може би да, но едва ли нещо повече“, казва още тя.
Шокиран от ситуацията очевидно е и бившият служебен министър на туризма Илин Димитров, който написа във Facebook, че недоумява как НПО обявява „катастрофални новини“ в разгара на сезона и предупреждава за реална заплаха от отлив на туристи.
Аз лично НЕ знам за място под слънцето (освен България), където НПО в разгара на сезона "оповестява" катастрофални новини за състоянието на водата ни. Новините, разбира се, са мултиплицирани от всички медии и имат реалната възможност да отблъснат много туристи от Черноморието ни“, пише Димитров.
Тепърва ще се доказва достоверността на данните, изнесени от „Активни потребители“. Но безспорен факт е, че вместо да станем свидетели на първото нормално лято от три години насам, ни заля цунами от проблеми.