Чудотворният улов
С изложбата „Пътят“ художникът Николай Майсторов отбелязва своята 80-годишнина, с нея той поставя въпроси за Живота и за творчеството
Настаниче, цяла нощ се мъчихме и нищо не уловихме. Но по твоята дума ще хвърля мрежата. Това като сториха те уловиха голямо количество риба, та и мрежата им се раздираше…
Този цитат от Евангелието на Лука, приложен към картината „Чудотворният улов на риба“, добре обобщава юбилейната изложба „Пътят“, с която живописецът Николай Майсторов избра да отбележи своята 80-годишнина. Творбите са вдъхновени от Евангелията на Матей, Марко, Лука и Йоан и разположени в четири зали на два етажа в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София, те стряскат със силата на тяхното внушение, но и с колосалния труд, вложен за създаването им. Наистина чудотворен улов е направил художникът с този цикъл от картини, целенасочено развиван в продължение на около 10 г. В него са включени над 200 творби: 48 маслени платна с голям формат (210 х 290), 100 цветни проекта към тях и 65 подготвителни рисунки.
От Осанна до Разпни Го
„Художественият живот чакаше търпеливо столетия след Новото време да се появи художникът, който чрез съвременни средства да намери пластичен еквивалент на Живота, Чудесата и Страстите Христови. И го намери", така изкуствоведът Аксиния Джурова ни въвежда в грандиозната по своя замисъл и обем изложба. Още преди години са я питали защо поощрява такава ужасяваща и плашеща самотност, която се излъчва от картините му, какво харесва в тази художествена деформация. Но в един разговор с нея Николай Майсторов споделил: „Самият аз се стряскам от резултата на енергията, която е втъкана в тях“. Критики не липсват и сега. Нарисуваното не се посреща само с „Осанна“, а и с „Разпни Го“. Но това пък може да е началото на разговор за развитието на съвременното изобразително изкуство, стига да има кой да го поведе…
Силата на четката
„Пътят на Майсторов е пътят на Исус. Пътят на Майсторов е път към Бога. Път на изкупление пред Бог и път на приближаване до Бога“, твърди председателят на СБХ Любен Генов. А художникът признава: „Искам да материализирам своята енергия, да преживея вътрешната свобода на Бого-Човека, да прехвърля относителния образ на Битието, да наситя своята слабост със силата на „Вечния живот“. Аз няма какво повече да кажа за тази изложба. Картините сами говорят за себе си. При мен думите не са толкова силни, колкото самата четка, която проявява моето отношение към истината“.
Смисълът
Сравнявайки направеното преди време и живописната му панорама в тази визионерска изложба, Аксиния Джурова открива, че в нея се оглежда смисълът на живота на самия художник. И на всеки от нас. Смисълът на живота като смисъл. „Николай Майсторов работи отдавна по тези теми, технически той е много обигран, умее да рисува и да намира типовете, но и да ги деформира, да изведе най-важното. Тази изложба въздейства с изкуството в себе си и то не само като теми, а най-вече като изпълнение, като майсторство, което рядко хора го притежават. Това е неговият живот“ - обобщава скулпторът проф. Валентин Старчев. С показването на „Пътят“ сякаш товар пада от плещите на художника: С вашето присъствие тук аз най-после завършвам своя работен цикъл към тази изложба. Тя отива в моята житейска история, дано да има късмет по-нататък…