Данъчните в София събраха 34 млн. лв. от длъжници
Продължават и акциите в търговски обекти
Столичната дирекция на НАП събра над 34 милиона лева просрочени задължения от запори на плащания към нейни длъжници, съобщават от приходната агенция.
Става дума за плащания по договори на стойност от и над 100 000 лева с ДДС, по които платци са разпоредители с бюджетни средства.
Съгласно решение на Министерския съвет, от 1 декември 2014 г. преди извършване на преводи по такива договори, разпоредителите с бюджетни средства, задължително изпращат в НАП информация с данни за лицето получател на плащането, размера на дължимата сума, данни за банковата сметка, по която ще се прави превода и нейния титуляр.
Целта на тази мярка е, ако сред получателите на средства по такива договори има длъжници към хазната, НАП да наложи запор върху предстоящата за изплащане сума, до размера на просрочените публични задължения.
Запорираната сума се превежда от платеца по сметките на приходната агенция, след получаване на разпореждане за изпълнение. Част от събраната сума - 12.4 млн. лв., е постъпила след проведен разговор със задължените лица и наложени обезпечителни мерки. Останалите 21.7 млн. лв. са събрани след принудителни действия на публичните изпълнители – запор на вземания от трето лице.
Същевременно, само през септември, след изпращане на уведомителни писма, в хазната са постъпили 4 млн. 252 хил. лева от длъжници с наложени вече обезпечителни мерки.
Лицата побързали да платят доброволно задълженията си, след като столичната НАП ги уведомила, че ако публичният дълг не бъде погасен или не бъде предложен начин и срок за заплащането му, който да удовлетвори държавата, НАП ще пристъпи към публична продажба на запорираното вече тяхно имущество.
Продължават и акциите в търговски обекти, с цел изземане на касовата наличност от длъжници към бюджета. През септември служители на столичната дирекция са направили изненадващи проверки в 20 обекта в София и са иззели наличните в касите им пари. Посетени са 15 автосервиза и 5 магазина за хранителни стоки, които реализират приходи, но собствениците им системно не внасят задълженията си към бюджета.