Държавата ще финансира до 50% от общинските проекти за минерални води
Фонд ще покрива лихвите по заемите, каза министър Ивелина Василева
Държавата ще финансира с до 50% общински проекти за оползотворяване на минерални извори. Това заяви министър Ивелина
Василева по време на дискусията "Прозрачност и ефективност на концесиите в
България“, организирана от КРИБ и списание "Икономика“.
Средствата ще дойдат от Националната програма за ефективно използване на минералните води. Те ще осигурят възможност за поддръжка на тези извори, независимо дали проектите са насочени към бутилиране на минерални води, използване на геотермалните извори за отопление, развиването на оранжерийно производство или други бизнес дейности, свързани с ползването на водния ресурс.
Ако общините ползват кредит за финансиране на своята част от проекта, фондът ще поема и лихвите по този заем, така че за общините кредитирането ще е на практика безлихвено, поясни Василева.
„Искаме да помогнем на общините да развият местната икономика.“ По думите й нашите води са изключително качествени и могат да бъдат използвани и за консумация и за лечение.
„За нас е важно чрез новия Закон за концесиите да се обезпечи една цялостна рамка и уредба за стимулиране на икономическата активност. Смятаме, че е необходимо да обединим усилията си в един гъвкав подход, с който да осигурим равен достъп до пазара на всички субекти и да развием възможностите, с които държавата разполага", поясни тя.
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева също заяви, че управлявайки природните ресурси ведомството работи за изпълнение на икономическите цели. „Ние целим да насърчим ефективното оползотворяване на природните ресурси и искаме да стимулираме възможностите да се работи.“
„Имаме 102 находища на минерални води, които са изключителна държавна собственост, а към настоящия момент не повече от 18% от този ресурс се оползотворява. 20% от ресурса на минерални води се дава на концесия, 63 находища се ползват от общините, нашето желание България да може да генерира икономически, социални и екологични ползи", обясни Василева.
127 млн. лв. са приходите от отдадените концесии от началото на 2016 г., за сравнение през 2015 г. цифрата е била 74 млн. Тази сума говори за сериозни принос, който има дейността към бюджета – това заяви министър Теменужка Петкова по време на дискусията „Прозрачност и ефективност на концесиите в България, организирана от КРИБ и списание „Икономика“. По думите й всички тези средства отиват в местната власт, в общините.
„Какво е необходимо, за да работи секторът прозрачно? Нужно е държавата да осигури в максимална степен устойчивост и прозрачност в сектора. Именно заради това приехме Стратегия за минерално суровинната индустрия до 2030 г., която е ключов документ за сферата. Това е индустрията, която е в основата на много други отрасли в българската икономика и от това как ще се развива, зависи конкурентоспособността на нашата икономика“, коментира още Петкова.
Според нея приемането на стратегията е дало ясен знак как държавата вижда бъдещето на сектора. „Тази устойчивост е предпоставка да привличаме все повече инвестиции в този процес.“
„Предприехме много сериозни стъпки да осигурим прозрачност и яснота по отношение предоставянето на концесии“, добави Петкова. Информационната система на сайта на Министерство на енергетиката, която дава информация за това на какъв етап е всяка една концесия за проучване и търсене, както и за свободните площи е знак, че държавата иска публичност и прозрачност, смята министърът.
„Искаме всичко да е ясно и достъпно за всеки, което е гаранция как правителството вижда бъдещето на този отрасъл.“
Министърът на енергетиката коментира и сериозната пречка пред сектора, а именно незаконният добив. „Ние полагаме много сериозни усилия, за да се преборим с този порок и това е пречка бизнесът на светло да се развива както трябва.“
11 сигнала за незаконен добив са подадени през изминалата година. Има съставени актове, наказателни постановления, уведомена е и прокуратурата, добави Теменужка Петкова. „Създадохме работна група с Министерство на вътрешните работи, Министерство на правосъдието и работим усилено, за да намерим успешния вариант за борба с незаконния добив“.
Публичността и прозрачността на сектора е важна, защото искаме българският бизнес да бъде свободен. Нашите добри отношения ще продължат, за да постигнем успешното развитие на този отрасъл.