Опасенията за рецесия ще засилят долара през 2023 г.
В по-дългосрочен план икономическите притеснения може да вземат връх като двигател на движенията на щатската валута
Силният скок на щатския долар препъна чуждестранните валути, намали корпоративните печалби и даде на инвеститорите една от малкото печеливши сделки за годината. Въпреки че зелените пари отчетоха известен спад на валутните пазари в последните седмици, притесненията от очакваната рецесия вероятно ще държат обменния курс висок през 2023 г., предава Reuters.
Доларът достигна най-високото си ниво от близо две десетилетия през септември, след като обменният му курс се повиши с около 20% спрямо кошница от валути. Тези печалби от началото на годината са грубо намалени наполовина, тъй като инвеститорите се обзалагат, че Федералният резерв е по-близо до забавяне на темпото на повишаване на лихвените проценти, което помогна за подхранването на печалбите на долара.
Нарастващата доходност на американските облигации беше ключов катализатор за ралито на долара, но и други фактори също изиграха своята роля. Инвеститорите се насочиха към американската валута – популярен актив в несигурни времена, за да се предпазят от нестабилността на пазара, предизвикана от растящата глобална инфлация, скока на цените на енергията и руската инвазия в Украйна.
Сравнителната сила на американската икономика във време, когато страховете от енергийна криза удариха европейските активи, а строгите мерки за контрол на COVID-19 навредиха на растежа на Китай, също засилиха привлекателността на долара. Дори след като изтри част от печалбите си, доларът вероятно ще отбележи най-добрата си година от 2014 г. насам. Мениджърите на фондове, анкетирани от BoFA Global Research, посочват, че търговията с долари е най-натоварената на пазара за пети пореден месец през ноември. Рекорден брой участници в проучването казват също така, че валутата е надценена.
Резултатите от анкета на Reuters сред 66 валутни стратези показват, че доларът ще се търгува на сегашното си ниво след около година, като мнозина очакват затягането на политиката на глобалните централни банки да навреди на растежа и отново да повиши привлекателността на зелените пари като безопасно убежище.
Правилното определяне на курса на долара е от ключово значение за инвеститорите, тъй като траекторията му влияе върху всичко - от корпоративните печалби до цените на суровините, като петрол и злато. По-силният долар прави продуктите на износителите от САЩ по-малко конкурентоспособни в чужбина, като същевременно вреди на мултинационалните компании в САЩ, които трябва да обменят приходите си в долари.
Чуждестранната експозиция на S&P 500 възлиза на около 30%, според Bank of America, като секторите на технологиите и материалите са най-уязвими. Nike, IBM и Meta Platforms са сред компаниите, които предупредиха, че ще понесат удар заради по-силния долар през 2022 г. Ралито на долара намали с около 8% печалбите на S&P през 2022 г., според Том Лий, ръководител проучвания във Fundstrat Global Advisors.
За останалата част от света по-силната американска валута оказва натиск върху цената на петрола и други стоки, деноминирани в долари, като ги прави по-скъпи за чуждестранните купувачи и за чуждестранните компании и правителства, които са взели заеми в долари, за да обслужват своите дългове.