Домбровскис: България няма шанс за по-ранно влизане в еврозоната
Заместник-председателят на Европейската комисия определя като възможна дата 1 януари 2025 г., но и за нея трябва да се работи много
Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис отново попари надеждите на България, че все пак може да се присъедини към еврозоната по някое време догодина. Индикативната дата 1 януари 2024 г. е изпусната, но финансовият министър Росица Желева няколко пъти заяви, че е възможно приемането на еврото да се случи в рамките на следващата година, ако се изпълнят техническите критерии и се приемат необходимите закони.
В интервю за Nova Домбровскис каза, че Европейската комисия ще е готова с конвергентния доклад за България през пролетта на 2024 г. Той обяви твърде високата инфлация като основен проблем по пътя на страната към еврозоната и призова властите да работят усилено в тази посока, ако иска да успее за 1 януари 2025 г.
В момента проблем е много високата инфлация. Затова и януари 2024 г. отпадна като вариант. Януари 2025 г. е индикативна дата, но трябва да се работи, защото инфлацията ще се проследи за 12 месеца назад. Бих казал, че не е много вероятно да покриете този критерий по-рано, така че да въведете еврото преди 2025 г. Има и още нещо – традиционно страните се присъединяват към еврозоната на 1 януари. Правилата не изключват друга дата, но от чисто практична гледна точка присъединяването в началото на годината е по-удобно“, обясни той.
Властите в България постоянно заявяват категоричната си позиция по отношение на еврозоната, но засега се провалят както със справянето с инфлацията, така и с приемането на нужните закони. По данни на Националния статистически институт средногодишната инфлация в България за периода от 12 месеца назад, измерена според методологията на Евростат, е 14%. И вместо да намалява, тя се увеличава с всеки изминал месец. Годишната, която сравнява съответните месеци на двете години, леко намалява, но твърде бавно – от пиковите 15.6% през септември до 13.7% през февруари.
За сравнение, трите държави с най-ниска инфлация в Еврозоната, които са важни за България според Маастрихтските критерии – Л1ксембург, Белгия и Испания – през февруари отчитат годишна инфлация от съответно 4.8, 5.4 и 6%. България трябва да поддържа по-ниски нива от средното за трите държави.
В отчаяния си опит да овладеят цените, служебното правителство предприе някои спорни и съмнителни откъм ефективност мерки – създаде държавен сайт за следене на цените и подготви законопроект за таван на надценките при търговците – нещо, което само Унгария е правила по този начин и ситуацията там само се влоши.