Доуджкойн полетя след сделката на Мъск за Twitter
Любимата криптовалута на милиардера поскъпна със 70% след финализирането на покупката
Доуджкойн скочи с повече от 70% в събота, след като Илон Мъск финализира сделката за 44 милиарда долара за придобиване на социалната медийна платформа на Twitter. В неделя последва лека корекция надолу, но цената на криптовалутата все още е 60% над нивото ѝ отпреди обявяването на сделката.
Главният изпълнителен директор на Tesla Inc, който е явен поддръжник на криптовалутите и особено на доуджкойн, по принцип оказва силно влияние върху цените на койните.
В началото на тази година Tesla започна да приема доуджкойн като плащане за стоките си, а отскоро пуснатата марка парфюми на Мъск също може да бъде закупена по този начин.
Борсата за криптовалута Binance, която инвестира 500 милиона долара в изкупуването на Twitter, заяви, че обмисля стратегии за това как блокчейн и крипто могат да бъдат полезни за микроблогинг платформата.
Социалната мрежа започна да проучва начини за включване на блокчейн технологията под ръководството на съоснователя и бивш главен изпълнителен директор Джак Дорси, който е бил привърженик на биткойн.
Мъск туитна този месец, че купува Twitter, за да създаде „приложение за всичко“. Идеята за суперприложенията, както са популярни, се заражда в Азия с компании като WeChat, които позволяват на потребителите не само да изпращат съобщения, но и да извършват плащания, да пазаруват онлайн, да си поръчат такси и много други.
Туитовете на Мъск за доуджкойн, включително този, в който той го нарече „народната криптовалута“, превърнаха създадената някога като шега дигитална валута, в мечтата на спекуланта.
Мъск, който обеща да възстанови свободата на словото в Twitter, е затрупан с молби и искания за възстановяване на акаунти на световни лидери, като например бившият американски президент Доналд Тръмп.
Новият собственик на Twitter заяви в петък, че компанията ще сформира Съвет за модериране на съдържанието „с много различни гледни точки“ и каза, че няма да се вземат големи решения за съдържание или възстановяване на акаунти, преди Съветът да се събере.
Милиардерът написа друг туит в събота, че потребителите на Twitter могат в бъдеще да избират версия на социалната медийна платформа, която харесват, като дават оценки на своите туитове.
„Възможността да изберете коя версия на Twitter искате вероятно е по-добре, както би било за рейтинг за зрелост на филм“, каза той.