10 духовни дестинации по света
С наближаването на Великден, вижте кои са едни от най-свещените места за различните религии
Някои места крият свещен дух и атмосфера и ни карат да се чувстваме пречистени и извисени, защото са били мястото на поклонение или молитвено съзерцание в продължение на стотици години.
С наближаването на Великден, един от големите християнски празници, мнозина от нас търсят и своето духовно преоткриване и пречистване.
Ето 10 от най-духовните места по света, предложени от „Индипендънт”
1. Камино де Сантяго, Испания
Обозначеният със съвременния знак на поклонническия път (стилизиран образ на мидата на Св. Яков)
Поклонниците следват Пътя на Св. Яков Зеведеев до Сантяго де Компостела, тъй като около девети век останките на апостола са били намерени тук в отдавна изгубена гробница. И до ден днешен мнозина изминават част от този поклоннически маршрут в името на вярата.
Най-популярното поклонническо пътуване е Camino Frances, 780 километра от Сен Жан-Пие-де-Порт във Франция до Сантяго. За по-тихо поклонение, опитайте Caminho Portugués, който започва в Лисабон, или Camino Inglés, който започва в галицийското пристанище Ферол.
2. Великденският остров, Чили
Намира се в Тихия океан, на 3700 километра от континенталната част на Южна Америка. Великденският остров (Рапа Нуи) е едно от най-отдалечените места на Земята - идеалното място за един поклонник, който иска да съзерцава. Каменните статуи Моаи са били част от култ на древните, представляващ духовете на техните предци, които биха могли да бъдат призовани да помогнат във времена на нужда.
3. Мауна Кеа, Хавай
Обсерваторията с 4 телескопа на фона на залязващото слънце
Снимка Wikipedia
Мауна Кеа е угаснал вулкан на Хавай, но за местните е много повече - това е пъпната връв, свързваща земята с боговете. Със сигурност достига до небесата: този великан на Големия остров се издига на 4 207 метра над морското равнище.
Мауна Кеа е чудесно място за любителите на астрономията. Отидете в Посетителския център на склоновете на вулкана, за да разгледате сами небесата - свободните сесии за наблюдение се провеждат от 19:00 във вторник, сряда, петък и събота, като времето позволява.
4. Връх Кайлаш, Тибет
Високият 6638 метра връх Кайлаш е свещен за 4 религии. Тибетската религия бон, джайнизмът, хиндуисти и будисти зачитат отдалечения връх . Най-благочестивите правят дългото пътуване през тибетското плато, за да завършат „Кора”, поклонение в кръг в планината. Изпълнявайки една кора се казва, че изчиства лошата карма от един живот, докато 108 кора водят до пълно просветление. Маршрутът от 52 километра тръгва от село Дархен, което е дълго, грубо, но забележително 1400 км. пътуване от Лхаса.
5. Лурд, Франция
Откакто 14-годишната Бернадет Субирус имала видение за Дева Мария тук през 1858 г., малкото градче Лурд в подножието на Пиренеите е притегателно място. Смята се, че са го посетили над 200 милиона души от 60-те години на ХХ век насам. Светилището обхваща множество параклиси и църкви, пещерата на виденията (където се появила Дева Мария) и 17 бани, където поклонниците могат да се потопят в предполагаемите лечебни води - досега Бюрото за медицински наблюдения в Лурд признава 69 случая за официални чудеса. За шанса да се молите с поклонници от цял свят, посетете Международната Меса, която се провежда в 9.30 ч. в сряда и неделя от април до октомври в подземната базилика "Свети Пий X".
6. Со д`о, Хаити
Хаитянското вуду се получава, когато се смесят религиозните практики в Западна Африка и католицизма на оживения остров на Карибите. Една от най-важните дати в местния календар е Денят на Дева Мария на връх Кармел, когато отдадените се спускат на водопада Со д'о, на около 100 км северно от Порт-о-Пренс, за да се поклонят на Дева Мария (чийто образ се появява тук на листо). Има пеене, къпане и много ром, като фестивалът достига кулминация на 16 юли - празника на Дева Мария.
7. Старият град на Ерусалим, Израел
Един от най-старите градове в света, Ерусалим е атакуван, обсаждан, унищожаван и възкресяван многократно през хилядолетия. Той продължава да има своите проблеми, но също така продължава да бъде свещен за трите големи монотеистични религии: юдаизъм, християнство и ислям. Насладете се на джамията на Храмовия хълм, вижте как еврейски поклонници поставят „квител” (малки бележки) в пукнатините на Западната стена и следват Via Dolorosa - "Пътят на страданието" – за който се счита, че е пътят, който Исус е вървял до разпятието си.
8. Варанаси, Индия
Река Ганг е най-свещеният воден път на Индия; толкова почитан в действителност, че е станал първият неоживен обект в страната, на който се предоставят същите законни права като на човек. Варанаси, на левия бряг на Ганг в щата Утар Прадеш, е една от най-свещените територии - места за духовно пречистване, които позволяват на хората достъп до божественото. Милиони индуисти идват тук, за да се къпят, да се молят, и дори да умрат.
9. Нос Реинга, Нова Зеландия
Нос Рейнга, в северната част на Северния остров, е едно от най-духовните места на маорите. Счита се за мястото, където душите на починалите се спускат в подземния свят. Заставайки на носа, можете да погледнете към пяната, в която се превръщат сблъскващите се вълни на Тасманово море и Тихия океан. Там се счита, че душите се плъзгат в дълбините.
10. Ейвбъри, Англия
Това малко село Ейвбъри е известно с най-големия каменен кръгъл мегалит в света (по-голям и от Стоунхендж). И тук, за разлика от Стоунхендж, ви е позволено да пипате. Можете да се разхождате между могъщите каменни блокове, издигнати между 2850 г. и 2200 г. пр.н.е. за неолитни ритуали. След това изследвайте и околностите: разчетете смисъла на Силбъри Хил, най-голямата направена от човек могила в Европа, и проникнете в Уест Кенет Лонг Бароу - гробница с дължина почти 100 метра, построена около 3650 г. пр. Хр. А след като се насладите на древните забележителности, тръгнете по Риджуей, който започва тук и се смята, че е най-старият път в страната.