Държавата мисли схема с ваучери за саниране
Интересът към втория етап на държавната програма за саниране е изключително нисък заради задължителното самоучастие на домакинствата
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обмисля да подпомогне енергийно бедните в страната с ваучери за саниране. Това стана ясно от изказване на зам.-регионалния министър Ангелина Бонева по време на събитие, организирано от Енефект.
Идеята на МРРБ е с ваучерите да се подсигури 20-процентовото самоучастие на хора в етажните собствености, които искат да обновят сградата си, но нямат възможност да отделят този ресурс.
По думите на Бонева идеята е в зародиш и се водят разговори с Министерство на финансите.
Пречка е и все още липсващата дефиниция за енергийна бедност. Министерството обаче има "решение" на този проблем – етажната собственост да дава информация кой от съседите изпитва затруднения, а държавата ще подсигури с ваучер 20-процентовото самоучастие.
Бонева заяви, че интересът към втория етап на санирането, финансиран със средства от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е слаб и няма нито един подаден проект до момента. Според нея обаче се изчаква да завърши оценката на проектите, подадени по първия етап, за да кандидатстват тези, които са останали под чертата по схемата със 100-процентовия грант.
По първия етап средствата ще стигнат за обновяването на около 700 сгради, като големият интерес там е заради пълното финансиране. По него заявленията са над 3000, което означава, че около 2300 сгради ще останат несанирани. По думите на Бонева обаче именно те ще могат просто да подадат на ново документите си, за да участват във втория етап, тъй като вече са с готови енергийни паспорти и обследвания. Според нея част от собствениците на апартаменти в тези сгради ще могат да поемат съфинансирането от 20%.
Най-вероятно ще удължим срока за кандидатстване по втория етап“, заяви Бонева.
При него финансовият ресурс ще позволи да бъдат санирани 300 сгради. Общият размер на самоучастието е около 70 млн. лв., което означава, че собственик трябва да осигури между 3 и 6 хил. лв. в зависимост от квадратурата и други специфики.
Санирането може да зацикли като „Хемус“
Зам.-министърът описа вторият етап като реформа, която трябва да се случи, тъй като в годините напред процентът на публични средства ще намалява, а ще се увеличава този на частните. Същата тези застъпи и Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ по време на годишната конференция за строителство и инвестиции. Мотивите са свързани с това, че ако постоянно се отделя 100% ресурс, то той стига за прекалено малко сгради. Така сградният фонд рискува да бъде обновен след много години.
Никога няма да постигнем мащаба, който искаме, ако се ползват само държавни пари. Ще се случи нещо като магистрала „Хемус“ или електронното управление“, направи сравнение Бонева.
Тя обясни, че мнението на Европейската комисия е, че България не може да постигне целите си с големите грантове и заради това те трябва да се намалят постепенно, но да се изработи политика и за подпомагането на енергийно бедните. Според нея инвестицията в санирането трябва да е на собствениците, тъй като така се повишава цената на имота, спестява се енергия и сметките падат.
Това, че има публична ползва и градовете ще изглеждат по-добре, въздухът ще е по-чист, ще намалим пиковете в енергийната система, са съпътстващи ползи“, заяви Бонева.
Въпреки това тя заяви, че при финансирането може да помагат различни инструменти от ББР, Фонда на Фондовете и дори банковите институции. Цялата концепция обаче за това все още не е изчистена докрай.
Бонева напомни, че освен жилищните сгради, обновяването трябва да се случи и за частните сгради (бизнес, индустриални и производствени), както и публичните сгради, независимо дали са държавна или общинска собственост.
За всеки един от тях трябва да има ясен финансов инструмент с намаляващо във времето публично участие. За всеки според сградата и сегмента.“
Да се забрани частичното саниране
Частичното саниране, при което само някои собственици на апартаменти в блокове правят трябва да се забрани от общините, заяви министърът на околната среда и водите Юлиан Попов, който също взе участие в дискусията. По думите му санирането на парче превръща градовете като такива от Латинска Америка. Допълни, че обновяването на сградния фонд не трябва да се приема като нещо, което държавата дължи на гражданите.
Това е абсолютно престъпление и е ощетило България с милиарди. Функционално също не е правилно“, заяви министърът.
Не на същото бе зам.-министър Бонева, която отбеляза, че тя самата е предприела такова, а след нея са го направили и всички останали живущи, като дори заедно са подсигурили сумата за тези, които са имали финансови затруднения.