Процедури за 1.7 млрд. лв. по Фонда за справедлив преход тръгват през 2025 г.
Една от най-интересните програми е за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия
Още осем процедури по Фонда за справедлив (ФСП) преход на обща стойност 1.7 млрд. лв. ще бъдат пуснати през 2025 г. Това обяви Ивайло Стоянов, началник на отдел „Стратегическо планиране и програмиране“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Той взе участие в международната конференция „Справедлив преход в Перник“, организирана от „Бранд Медия България“ като част от изпълнението на европейския проект „Кариерен преход на възможностите“.
Стоянов обясни, че заедно с другите три процедури, стартирани и обявени през 2024 г., реално се покрива целия ресурс на Фонда за справедлив преход, част от Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г.
Структурата на приоритетната ос на Фонда за справедлив преход“ следва структурата на трите териториални плана на България. Това са документите, които определят инвестициите по ФСП“, каза Стоянов.
Той разказа пред участниците в конференцията, че дизайнът на приоритетната ос на Фонда за справедлив преход е отнел доста време, защото мерките и процедурите са много разнородни.
Предстоящи процедури по ФСП през 2025 г.
- „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия“ с общ бюджет 149 млн. лева;
- „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия (МСП) към икономическия преход“ с общ бюджет 250 млн. лева;
- „Подкрепа за енергийни общности с цел устойчиви и чисти енергийни решения“ с общ бюджет 299 млн. лева;
- „Рекултивация на минни терени“ с общ бюджет 475.5 млн. лева;
- Втора процедура за „Квалификация и преквалификация за подпомагане на зеления преход“ с общ бюджет 125.5 млн. лева;
- „Подкрепа за фотоволтаични паркове“ с общ бюджет 141.8 млн. лева;
- „Чиста енергия“ с общ бюджет 138.7 млн. лева;
- „Подкрепа на научно-изследователска и развойна дейност (НИРД)“ с общ бюджет 137.2 млн. лева.
Текущ напредък в изпълнението
През 2024 г. беше обявена първата процедура по ФСП – BG16FFPR003-4.001 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“ с бюджет 196 млн. лв.
- общо подадено 330 проекта на стойност 455 млн. лв.
- Област Перник – одобрени 38 проекта за 33 млн. лв.
Отворени за кандидатстване процедури
BG16FFPR003-4.002 „Подкрепа за работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация“– бюджет 110 млн. лв., насочени към служителите в дружествата – оператори на ТЕЦ/концесионери на находища. I краен срок 13.03.2025 г. и II краен срок 13.06.2025 г.
- Област Перник - ТЕЦ Република, Находище „Пернишки въглищен басейн“ и Находище „Пернишки въглищен басейн“, участък „Бела вода”.
BG16FFPR003-4.003 „Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области“ – с бюджет 3 млн. лв., краен срок 04.02.2025 г.
Фондът за справедлив преход не е достатъчен, за да реши проблема на въглищните региони, но се надяваме заедно с него да се използват и другите програми“, каза Стоянов.
Той също така обяви, че предстои работата по Социалния и климатичен план на България. „Надяваме се да имаме достатъчно нови възможности“, завърши експертът.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.