Държавата ще подкрепя финансово инвеститорите по нова методология
Инвестиционните проекти ще получават различни грантове в зависимост от района, работните места, степента на екологичност и др. фактори
Методология, изготвена от Министерство на финансите и Министерство на иновациите и растежа, ще определя тавана на държавните грантове, които български и чуждестранни инвеститори в преработващата промишленост ще могат да получават. Новата схема се основава на девет показателя, като например в кой район на страната ще се реализира инвестицията, колко работни места ще осигури, принос към Зеления преход и др.
Методологията е разработена на основание предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти според разпоредбите на Правилника за прилагане на закона за насърчаване на инвестициите. Максималният размер на помощта се определя според действащата Карта на регионалните помощи в Република България и Общия регламент на ЕС за групово освобождаване.
В прессъобщение на Министерството на финансите се посочва, че въпросната Методологията дава възможност на потенциалните инвеститори предварително сами да остойностят най-добрата възможност за подкрепа според икономическите параметри на инвестиционния проект.
Максималният размер
Помощта може да достигне максимум до 60% от допустимите разходи за инвестицията в дълготрайни материални и нематериални активи. В чл. 4 от Регламента са определени праговете на помощта, под които не се налага уведомяване на Европейската комисия, като при изпълнение на инвестиция в някои от по-неразвитите региони в страната за период от 3 години, с допустими разходи от 110 милиона евро, таванът на подпомагането може да достигне до 41.25 млн. евро.
Инвестициите по мярката за насърчаване по ЗНИ за компании в преработващата промишленост може да са в машини, съоръжения, сгради и други. Помощта се отпуска след извършване на разходите по инвестицията и постигане на договорените резултати.
С планираните мерки в ЗНИ и с разработването на методологията се прави важна стъпка към насърчаване на инвестиционните намерения в страната, като компаниите могат да разчитат на реална подкрепа от страна на държавата“, се посочва още в прессъобщението.
Заложените критерии в Методологията
Условията за изплащане на помощта се определят чрез сключване на меморандум или споразумение за разбирателство, както и договор при условията и по реда на ЗНИ и ППЗНИ. Меморандумът/споразумението за разбирателство между правителството на Република България и инвеститора - кандидат за изпълнение на приоритетен инвестиционен проект се одобрява от Министерския съвет след внесено предложение от Министъра на иновациите и растежа.
За прилагането на всяка предвидена насърчителна мярка се сключва отделен договор със съответното съдържание, предвидено в правилника. Проектите на договори за предоставяне на регионална инвестиционна помощ под формата на безвъзмездна финансова помощ се одобряват с решение на Министерски съвет.
В Методологията са включени показатели, по които проектите получават различни точки като:
1. Степен на развитие на икономическия район на инвестицията - Районите са разделени на три групи по степен на икономическо развитие в зависимост от дела (в %) на БВП на човек от населението в лева за съответната област спрямо показателя БВП на човек от населението средно за страната в лева.
Най-много точки се присъждат на проекти в най-слабо развитите райони, с цел насърчаване на инвестициите в тях и намаляване на регионалните дисбаланси.
2. Ценност на работните места се състои от две компоненти - Отношение на брой новосъздадени работни места на инвестицията към праг на работни места за съответната дейност (за сертифициране по ЗНИ) и Отношението на коефициент на безработица на областта към коефициент за безработица за страната.
Най-много точки се присъждат на проектите, които създават значително по-голям брой работни места от минимално изискуемите за сертифициране, както и в случаите когато тези работни места са в райони с по-висока безработица.
Показателят позволява да се намери баланс и да се насърчат с повече точки не само проекти, които способстват за преодоляване на безработицата в определени райони, но и да се насърчат инвеститори, които създават по-голям от минимално изискуемия брой работни места, независимо от района.
3. Ниво на добавена стойност на икономическата дейност - Проекти в сектори с по-висока добавена стойност на един зает получават повече точки, с цел да се насърчават инвестиции в производства с по-висока добавена стойност.
4. Фискален ефект – изчислява се по прогнозни данни. Целта на този показател е да се насърчат проекти с по-голям очакван фискален ефект, което ще допринесе за възстановяване на държавата на разходите направени за подкрепа на инвеститора.
5. Експортна ориентираност на производството – повече точки се присъждат на тези проекти, при които делът на приходите от износ извън страната от всички приходи с експортна ориентираност.
6. Високотехнологично производство/ средновисоко- и среднониско- технологични производства - Точки за насърчаване на инвестициите в по-високо технологични производства.
7. Интегрираност в глобалните вериги на стойността е показател, който е въведен с цел насърчаване на инвестициите в производства, които ще допринесат за интегриране на българската икономика в глобалната и привличане на инвестиции, които ще допринесат за трансфер на ноу-хау и технологии.
8. Нова дейност/нова инвестиция – с повече точки се насърчават инвестиции, които са свързани с нови дейности и производства, с което се компенсират значително по-високите разходи за започване на нова дейност и се привличат нови инвеститори.
9. Принос към Зеления преход – изчисляването на стойностите на показателите и определянето на броя точки се извършва по формули.
При достигане на 100 точки по настоящата методология се достига максималният интензитет на помощ по регионалната карта. Така например, ако инвестиция в размер на „Х“ млн. лв. се осъществява в регион с максимален интензитет на помощта 50% и получи 52 точки, това означава, че размерът на помощта ще бъде: 52%.(50%.(Х млн. лв.)). В случай че заявената от инвеститора помощ е по-малка от изчислената по методологията сума, се отпуска заявената.
Осигуреното финансиране
МФ посочва, че близо 130 млн. лева са осигурени от ведомството за реализиране на финансовите мерки по Закона за насърчаване на инвестициите през 2024 г. От тях 100 млн. лева са предвидени в централен бюджет за подкрепа на приоритетни инвестиционни проекти. Още 22.3 млн. лева са заложени по бюджета на Министерството на иновациите и растежа с цел да подкрепят инвестиционните проекти на всички предприятия, които са сертифицирани и са подали искания за прилагане на насърчителни мерки.
Осигурените от бюджета средства ще допринесат за привличането на стратегически чуждестранни инвеститори и насърчаването на нови инвестиции в съществуващите български производствени компании", посочва ведомството.
Допълва се, че с Методологията се прави важна стъпка към насърчаване на инвестиционните намерения в страната, като компаниите могат да разчитат на реална подкрепа от страна на държавата.