ЕЦБ пренасочва парите от банките към задлъжнелите правителства
Централната банка се опитва да овладее увеличаващата се доходност по облигациите на тежко задлъжнелите държави в еврозоната
Европейската централна банка (ЕЦБ) планира да изтегли средства от банковата система и с тях да компенсира всички покупки на облигации, направени в опит да се ограничат разходите по заемите на задлъжнелите държави от еврозоната. Това казаха източника пред Reuters, запознати с въпроса.
Доходността по облигациите на Италия и други държави, затрупани с дългове, се повиши рязко, след като ЕЦБ разкри плановете си да спре да купува дългове и да повиши лихвените си проценти следващия месец, за да се бори с ускоряващата се инфлация.
Пазарните сътресения принудиха ЕЦБ да ускори работата по нова схема за изкупуване на облигации, за да ограничи ръста на доходността, който вече напомня за дълговата криза в еврозоната отпреди десетилетие. Това поставя централната банка в трудната позиция да повишава разходите по заемите в еврозоната като цяло, а в същото време ги намалява за някои от по-слабите ѝ членове.
За да избегне това очевидно противоречие, ЕЦБ обмисля да обедини новата схема за изкупуване на облигации с търгове, на които банките могат да паркират пари в ЕЦБ срещу по-благоприятен лихвен процент от обикновения лихвен процент по депозитите, казаха източници с пряко познаване на въпроса .
Това ще позволи на Европейската централна банка да „стерилизира“ покупките на облигации по новата схема, като повторение на нейните седмични операции за „абсорбиране на ликвидност“ от преди десетилетие.
Говорителка на ЕЦБ отказа коментар.
За разлика от преди десетилетие, ЕЦБ създаде 4.48 трилиона евро излишни резерви в банковата система чрез множество стимули през последното десетилетие, давайки си достатъчно пространство за маневри.
Планираното решение би било по-удобно от продажбата на облигации от страни, където разходите по заеми са по-ниски, като Германия, тъй като това вероятно ще доведе до загуби за местната централна банка.
Управителят на Централната банка на Италия Игнацио Виско намекна за подобен ход по-рано този месец, когато каза, че ЕЦБ не е трябвало да продава облигации, за да „стерилизира“ покупките си и вместо това може да работи с лихвените проценти.
Новата схема, насочена към борба с финансовата фрагментация между страните от еврозоната, ще бъде разкрита на заседанието на Управителния съвет на ЕЦБ на 21 юли.
Подробностите все още се изглаждат, но трябва да има облекчени условия за страните бенефициенти, като например изискване те да спазват икономическите препоръки на Европейската комисия.
Представителите на ЕЦБ се събират в Синтра, Португалия, тази седмица за своя годишен форум.