ЕК предложи черни списъци и забрана за руски внос за €7 млрд.
Урсула фон дер Лайен обяви осми пакет санкции срещу Русия
Европейската комисия предложи в сряда осми кръг от санкции срещу Русия заради нахлуването й в Украйна. Сред тях са по-строги търговски ограничения за вноса, повече отделни черни списъци и таван на цените на петрола за трети страни, предава Reuters.
Предложението ще бъде изпратено до 27-те страни членки на блока. Пред тях е предизвикателството да преодолеят различията си, за да приложат новите санкции в допълнение към седемте набора от наказателни мерки, наложени на Русия досега.
Преди броени дни Унгария заяви, че няма да подкрепи нови енергийни санкции на ЕС срещу Москва. Макар че в началото на война демонстрира единство с Брюксел, с времето управляваната от Виктор Орбан започна да дава все по-ясни сигнали на несъгласие. През лятото премиерът коментира, че с наказателните си мерки срещу Русия блокът всъщност „се е прострелял в белите си дробове“.
Колкото повече продължават военните действия в Украйна, толкова повече се задълбочават енергийната и икономическата кризи, което разклаща синхрона между държавите членки относно твърдостта им спрямо Русия. Затова и гласуването на новия пакет санкции може да отнеме повече време.
Ако бъдат приети, те се очаква да лишат Москва от допълнителни 7 милиарда евро приходи. Санкции ще бъдат наложени на още 1300 лица и компании. Въвежда се и забрана граждани на държави от Евросъюза да участват в управителни органи на руски компании.
Целта на Брюксел е да предприеме мерки за борба с хората, които се опитват да заобикалят ограниченията. Фон дер Лайен обясни, че ще бъде създаден списък за подобни нарушители.
Така например, ако те купуват стоки в Европейския съюз, транспортират ги до трети страни и след това до Русия – това ще е заобикаляне на нашите санкции и тези лица може да бъдат вкарани в списък. Смятам, че това ще има голям ограничаващ ефект“, коментира тя.
По думите ѝ новите мерки ще отслабят допълнително руската икономика и така ще се намалят възможностите на руския военнопромишлен комплекс. Това, надяват се в Брюксел, ще стане чрез ограничаване на достъпа до авиационно оборудване, електронни компоненти и специфични химични субстанции.
Тя подчерта още, че ЕК не приема „фалшивите референдуми, нито какъвто и да е вид анексиране“.
И сме решени да накараме Кремъл да плати цената за тази по-нататъшна ескалация“, каза тя.