ЕК призова България за промяна в начисляването на такса „смет“
България е единствената държава в ЕС, която начислява таксата на база данъчна оценка на имота
Европейската комисия (ЕК) призова България да приложи принципа „замърсителят плаща“ при изчисляването на такса „смет“. За целта първоначалният причинител на замърсяването или настоящите притежатели на отпадъците трябва да поемат разходите за тяхното управление, включително събирането, превозването, оползотворяването и обезвреждането, се посочва в съобщението на ЕК.
В момента разходите на гражданите и предприятията за управление на отпадъците се основават на данъчната оценка на имота, без да се вземат предвид количеството образувани битови отпадъци.
Проучване от 2019 г. установи, че България е единствената държава в ЕС с такава система. Тъй като системата не отговаря на правните изисквания, през юли 2023 г. ЕК изпрати официално уведомително писмо, предава кореспондент на БТА.
България разполага със срок от два месеца, за да отговори и да предприеме необходимите мерки, в противен случай ЕК може да отнесе въпроса до Съда на Европейския съюз“, се отбелязва в днешното съобщение.
Промяна на законодателството
Припомняме, че през пролетта на тази година България измени законодателството си, за да се справи с този проблем. Разпоредбите обаче така и не успяха да влязат в сила и бяха отложени с още една година – до 1 януари 2026 г.
Вероятно именно заради това Комисията е решила да излезе днес с мотивирано становище.
Според промените, които трябва да влязат от януари 2026 г. всяка една община изчислява размера на таксата за всяко задължено лице според избраната от съответния общински съвет методология.
Също така се унифицира и образец на документ, в който се представят необходимите разходи за предоставяне на услугите, като целта е да се намалят случаите на включване на недопустими разходи при определянето на таксата.