Търсенето на злато в България постави пореден рекорд през 2024 г.
Покупките на жълтия метал ще задържат високите си равнища и през следващата година, смятат експерти
Търсенето на злато в България постави пореден рекорд през 2024 г., продължавайки серията си в последните години и дори подобрявайки нивата от най-добрата към момента година, която беше 2022 г.
Според експерти тенденцията ще продължи и през 2025 г., дори до края на десетилетието, най-вече заради несигурната геополитическа обстановка и неяснотата за предстоящите ходове на администрацията на завърналия се като президент на САЩ Доналд Тръмп.
2024 г. в цифри
Данните на „Тавекс“ показват, че търсенето на злато през 2024 г. е било с приблизително 30% повече спрямо 2023 г., когато бе отбелязан лек спад от рекордната 2022 г. в размер на 6 на сто. В същото време покупките са били с 22% повече спрямо 2022 .
Търсенето през настоящата година нарасна с почти 30%, стимулирано от ценовите рекорди на златото и засилената геополитическа несигурност. През 2023 г. имаше известно забавяне в търсенето, защото силно инфлационната 2022 г. докара много клиенти и беше очаквано да видим леко забавяне“, каза Макс Баклаян, изпълнителен директор на „Тавекс“, в коментар за Economic.bg.
По думите му жълтият метал е в бичи период, а българският потребител „развива все по-голям афинитет към него“.
Валентина Григорова-Генчева, директор Дирекция „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка (ПИБ) и преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), наблюдава същата тенденция.
Имаше изключително високо търсене през 2024 г., по-високо от 2023 г., като се доближихме до най-добрата до момента година, която бе 2022 г.“, каза тя пред Economic.bg.
По думите ѝ 2024 г. е „изпреварила“ търсенето от пандемичните 2020-2021 г., подпомогнато от продължаващата геополитическа несигурност, проблемите в Близкия Изток и събитията в Сирия.
Наред с високата цена – която поне в Европа и САЩ винаги тласка търсенето нагоре - всичко това беше двигател на едно много високо търсене“, каза Генчева.
Кюлчета срещу монети
Предпочитанията на българите обаче варират. Според Баклаян отношението е 60 на 40 в полза на кюлчетата.
Това вероятно се дължи на факта, че при кюлчетата има от много малки до много големи номинали и могат да отговорят на търсенето за всеки бюджет. При монетите е силно застъпен елементът с естетиката и дори историята на продукта, макар че вече се продават и кюлчета с декоративни рисунки“, каза експертът.
Генчева посочи, че хората с повече възможности обикновено се насочват към кюлчета от 50 и 100 гр, а някои – и към такива от 500 гр и килограм. Според нея обаче по-масово е закупуването на инвестиционни моменти, като лидерите в класацията за най-търсени монети са „Виенска филхармония“, „Канадски кленов лист“ и „Австралийски кенгуру“, все с проба 24 карата.
Има клиенти, които купуват за по 200 лв., има и такива, които взимат за няколко милиона“, каза Баклаян.
Отчасти с това се обяснява и ръстът на средния размер на покупките от 1950 лв. през 2023 г. до 2360 лв. през текущата година. „Остава месец, но едва ли резултатът ще е променен“, добави експертът.
Подобрява ли се финансовата култура на българина
По думите на Баклаян българите често купуват злато, обратно на пазарната логика, когато цената му расте. Според Генчева обаче това не е изолирано българско явление.
Тази тенденция е характерна за Европа и САЩ, докато Азия купува, когато цените са ниски“, каза директорът в ПИБ.
Тя обясни, че уцелването на точния момент за покупка е трудно, тъй като златото обикновено стои на високо ценово равнище, а по-ниска цена се задържа за кратки периоди между 7-10 дни.
„Турбулентната макроикономическа и геополитическа обстановка през последните години „принуждава“ българския инвеститор да повишава инвестиционната си култура всяка година. Ситуацията е все по-трудна и финансовата култура ще трябва да се придобива в крачка“, смята Баклаян.
Нова година, още злато
И според двамата експерти търсенето на злато в България през 2025 г. ще продължи да е силно, задвижвано от същите фактори, както и от перспективата за приемане на страната ни в еврозоната.
За 6 месеца цената на златото в евро реализира доходност от 17%, за една година – 38%, които са много високи стойности. Търсенето ще продължи и ще остане високо“, каза Генчева.
„Дългосрочната траектория за цената на златото поне до края на десетилетието, а според мен и в следващите десет години, ще е нагоре“, каза и Баклаян, който прогнозира цена на златото от 4000 долара за тройунция до края на текущото десетилетие.