ЕК тръгва на война срещу Facebook троловете
Комисията ще може да казва на Facebook каква е редно да бъде методиката за приоритизиране на съдържание
Дезинформацията е проблем, който отдавна мъчи обществото и променя дневния му ред. Бавно, но все пак решително Европейската комисия търси начин как да се справи с „воините“, сеещи невярно и подвеждащо съдържание – т.н. тролове. Инструментите на Брюксел срещу тях са заложени в бъдещия Акт за цифровите услуги.
Проблемът в някои държави обаче е по-голям и това не е свързано единствено с геополитическите им наклонности или степента на развитие на демокрацията. Източноевропейските страни, например, са диспропорционално засегнати, включително защото представляват по-малки пазари и използват по-малко разпространени езици, за които компании като Facebook нямат чак такъв интерес да адаптират технологиите си лингвистично.
Предизвикателството, което обаче ЕК планира да вземе на фокус, е свързано с прозрачността на социалните мрежи. Facebook не предоставя достатъчно данни, за да могат органите да правят свои адекватни заключения. Става дума за разбивки по държави на брой разбити и изтрити профили, за засечено координирано неавтентично поведение и пр., обясни министърът на електронното управление Божидар Божанов в ефира на БНТ.
Едно от добрите неща на Акта е, че ще позволи на ЕК да изисква такива данни.“
Именно по този повод министърът на електронното управление Божидар Божанов бе в Брюксел, където се срещна със зам.-председателя на Европейската комисия за ценностите и прозрачността Вера Йоурова и еврокомисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон.
По думите на Божанов изискването на данни от компаниите ще помогне на властите да преценят къде е проблемът и как да действат след това. Министърът изтъкна, че не става дума за намеса в свободата на словото, върху каквато философия се основават социалните мрежи. А за това при нужда да се променя алгоритъмът за показване на определени публикации с приоритет – когато се установи, че те са дело на координирани тролски атаки.
Това, че едно съдържание е било много по-препоръчано от друго, не е природно явление“, изтъкна Божанов, подчертавайки ролята на троловете.
Идеята е, че дейността на троловоте откри в платформи като Facebook плодотворна почва, наторена от съзнателни решения на компаниите – защото чрез увеличаването на трафика те са намерили начин да печелят пари.
Ролята на ЕК е да използва Акта, за да ограничи негативните влияния на този алгоритъм“, посочи в тази връзка Божидар Божанов.
В документа, който вероятно ще влезе в сила догодина, пише, че при установяване на системен риск – какъвто е дезинформацията, ЕК може да каже на Facebook каква е редно да бъде методиката за приоритизиране на съдържание, така че да се предотвратят лъжовните действия на троловете. Защото в момента те на практика мамят системата, че нещо е много интересно, в резултат на което то излиза на преден план и достига до още повече потребители.
Божанов обясни също, че има как да се установи контрол върху троловете. Потвърждаването, че един профил не е истински минава през изследване на датата на регистрация, използва ли той VPN или снимки от сток бази данни, кога публикува постовете си и дали паралелно не са излезли много други сходни такива.