„Експериментът“ на TikTok стресна Европейския съюз
Блокът заплаши китайския собственик на приложението за кратки видеа с огромни глоби и принудително спиране
TikTok е едно от най-популярните приложения сред децата и младежите в цял свят, но също така предизвиква сериозни спорове. Китайската платформа за споделяне на видеоклипове напоследък редовно е в новинарските заглавия, тъй като първо САЩ, а сега и Европейският съюз предприеха действия срещу нея.
Какви стъпки предприемат САЩ срещу TikTok?
Президентът на САЩ Джо Байдън подписа законопроект, който принуждава китайската компания майка на TikTok да продаде приложението или да бъде забранено в САЩ. Това се случва, след като Сенатът на САЩ гласува в подкрепа на законопроекта във вторник.
Законопроектът предвижда, че компанията майка ByteDance трябва да продаде TikTok в рамките на 270 дни, въпреки че предвижда възможност за удължаване с 90 дни, ако бъде постигнат напредък. Ако това не бъде направено, TikTok ще бъде премахнат от магазина за приложения на Apple и от Play Store на Google.
Ходът на САЩ е свързан с опасения за защита на данните. Китайската компания майка на TikTok – ByteDance – е заподозряна, че е предоставила или е била принудена да предаде потребителски данни на Китайската комунистическа партия. В САЩ понастоящем приложението се използва от около 170 милиона души. Съществуват и опасения, че Китай може да използва TikTok за разпространение на пропаганда и дезинформация.
Самата компания TikTok отхвърля тези обвинения.
Защо ЕС се прицелва в TikTok?
ЕС също вдигна мерника на TikTok, макар и по съвсем други причини. Блокът заплаши компанията с огромни глоби и възможно принудително спиране на части от новото ѝ приложение, пуснато този месец, за което регулаторите твърдят, че съдържа пристрастяващи функции.
Предупрежденията са насочени към TikTok Lite – версия на основното приложение на TikTok, но с по-малко разходване на данни – която съдържа функция за възнаграждаване на потребителите с пари за участие в съдържанието и функциите на апликацията. Описвана като потенциално вредна и водеща до зависимост, тя ще бъде проучена от служителите на ЕС.
В Брюксел някои описват функцията като „експеримент“ върху граждани на ЕС, с потенциал да застраши психичното здраве на младите потребители.
Новото приложение е достъпно във Франция и Испания от април.
Регулаторната проверка идва на фона на приетия през миналата година Закон за цифровите услуги (DSA), по силата на който големите платформи за социални медии като Facebook, X, Instagram и TikTok бяха нагърбени с отговорността да не допускат незаконни или вредни онлайн практики. По силата на въпросните правила ЕС също така забранява „тъмните модели“, които имат за цел да пробудят зависимост у потребителите и да ги накарат да се връщат в онлайн платформите.
Комисията на ЕС критикува TikTok за това, че е пуснала новото приложение TikTok Lite във Франция и Испания, без предварително да е направила достатъчна оценка на рисковете. TikTok е трябвало да представи доклад за рисковете до 18 април, но първоначално е пропуснала крайния срок. След това й е бил даден нов такъв и тя е представила оценка на риска този вторник, посочват от компанията.
Засега TikTok е избегнала високи глоби от ЕС. Ако обаче се установи нарушение, блокът може да наложи санкции в размер до 1% от общите годишни приходи на компанията. ЕС може също така да блокира спорната функция за възнаграждение на TikTok Lite.
Още през февруари ЕС започна проверка на TikTok във връзка с опасения за защита на децата.
Защо TikTok Lite се смята за толкова пристрастяваща?
TikTok Lite се различава от стандартното приложение TikTok по това, че се основава на система за награди. Всеки, който гледа видеоклипове, харесва съдържание и кани приятели да се присъединят към TikTok Lite, може да печели в замяна цифрови монети, които могат да се обменят за ваучери за Amazon и други награди. Тази система за награди е силно пристрастяваща, твърди Комисията на ЕС.
TikTok Lite, който включва и много музикални и танцови видеоклипове, е особено популярен сред децата и младите хора. Според условията за ползване лицата трябва да са навършили 13 години, за да използват приложението. Всички лица под 18-годишна възраст също трябва да дадат съгласие от своите родители или законни настойници, въпреки че не е ясно дали платформата проверява възрастта на ползвателите, според Комисията.
Пристрастява ли TikTok повече от другите приложения?
Алгоритмите на платформата за споделяне на видеоклипове са малко по-различни от тези, използвани от други платформи за социални медии, като така може да накарат потребителите да се пристрастят по-бързо. TikTok показва видеоклипове, които други потребители намират за привлекателни, вместо да се фокусира предимно върху съдържание от акаунти, за които потребителят се е абонирал.
Алгоритмите на TikTok са изключително интелигентни. Колкото повече време потребителите прекарват в TikTok, толкова по-точно платформата може да предвиди какво съдържание може да им хареса.
Това не остава без последствия. През март 2023 г. американският ежедневник The Washington Post цитира проучване, според което почти половината от всички подрастващи момичета в TikTok съобщават, че се чувстват пристрастени към платформата. Изследователите са установили, че когато момичетата използват TikTok, те прекарват повече от 2.5 часа в платформата, като при тези, които изпитват симптоми на депресия, времето е още по-дълго. Някои от тези момичета съобщават, че използват приложението на практика непрекъснато.
По-късно същата година изследователският център Pew Research Center установи, че 17% от тийнейджърите описват използването на TikTok като „почти постоянно“. Изглежда, че никое друго приложение няма толкова силно въздействие върху младите хора.