Екстремните горещини застрашават дори фотосинтезата
Учени се опасяват от екстремно бързото покачване на температурите и способността на растенията да се приспособяват
Някои листа в тропическите гори от Южна Америка до Югоизточна Азия стават толкова горещи, че може вече да не са в състояние да фотосинтезират. А това крие огромни рискове за горите по света, се казва в ново проучване, публикуванo в авторитетното списание Nature.
Способността на листата да фотосинтезират – процесът, чрез който те произвеждат енергия от въглероден диоксид, слънчева светлина и вода – започва да намалява, когато температурата им достигне около 46.7 градуса по Целзий.
Въпреки че това може да изглежда доста висока стойност, реално някои листа понякога се загряват и повече, тъй като са директно изложени на слънчевите лъчи. Тяхната температура е доста по-висока от тази на въздуха, се казва в доклада на група учени от няколко страни, включително САЩ, Австралия и Бразилия.
Изследвания
За да достигнат до тези изводи, учените са използвали данни за температурите от термални сателитни сензори на Международната космическа станция. Освен това учените са изследвали листата на място чрез сензори в короните на дърветата.
От получените резултати става ясно, че на някои места температурата надвишава 40 градуса, съобщава Кристофър Даути, доцент по екоинформатика в университета на Северна Аризона и автор на доклада, цитиран от CNN.
В момента 0.01% от листата преминават критичния температурен праг, отвъд който способността им да фотосинтезират се разрушава.
Този процент, макар да изглежда малък, ще се увеличи с покачването на температурите в световен мащаб, което представлява реална заплаха за световните тропически гори, които покриват приблизително 12% от планетата и в които живеят повече от половината животински и растителни видове в света. Те също така играят жизненоважна роля в регулирането на глобалния климат.
Ще има всякакви потенциални последици, ако започнат да се губят гори, дори само листата на отделни дървета“, каза Доути по време на разговор с репортери.
Глобално затопляне
Тропическите гори могат да издържат на около 4 градуса по Целзий допълнително глобално затопляне, преди да достигнат повратна точка по отношение на способността си да фотосинтезират.
Ако затоплянето надхвърли това ниво, количеството листа, надвишаващи критичните температурни прагове, може да се повиши до 1.4%, потенциално причинявайки мащабна загуба на листа и смърт на цялото дърво, се казва в доклада.
Сегашните очаквания, свързани с глобалното затопляне са за повишение на градусите до 2.7 над прединдустриалните нива. Но това е в рамките на най-песимистичните климатични сценарии, ако светът продължи да изгаря изкопаеми горива.
Въпреки че тези цифри може да изглеждат малки, рискът е значителен, като се има предвид колко важни са тропическите дървета за живота, климатичната система и планетата.
Авторите на доклада казват, че въпреки несигурността, изследването дава важна информация за това как тропическите гори ще реагират на изменението на климата.