ЕП одобри амбициозните ВЕИ цели до 2030 г.
С новото законодателство ще се ускори внедряването на слънчеви панели и вятърни мощности в страните членки
Европейският парламент даде окончателното си одобрение за по-амбициозните зелени цели на ЕС. Те целят насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници в енергийния микс на блока, още една стъпка за ускоряване на зеления преход от изкопаемите горива.
До 2030 г. държавите от ЕС ще се ангажират да доставят 42.5% от енергията си от възобновяеми източници като вятър и слънце, с потенциално увеличение до 45%. Настоящата цел на ЕС до 2030 г. е дял на възобновяема енергия от 32%.
Законопроектът бе приет с голямо мнозинство - 470 депутати гласуваха "за", 120 "против" и 40 "въздържал се". Сега документът се нуждае само от официално одобрение от страните членки, за да влезе в сила. Актуализацията на зелената амбиция е в съответствие със Зелената сделка и плана REPowerEU.
Преговорите по по-високата зелена цел вървяха трудно между правителствата на страните от ЕС и си осигуриха подкрепа едва, след като Франция спечели отделянето на ядрената енергия - която е нисковъглеродна, но не е възобновяема. Франция казва, че преминаването на Европа към зелена енергия ще изисква водород, произведен както от възобновяеми, така и от ядрени източници, а законите на ЕС трябва да подкрепят и двете.
Законодателството също така ще ускори внедряването на слънчеви панели и вятърни мощности, тъй като националните правителства ще трябва да издадат разрешения за нови инсталации за възобновяеми източници в рамките на 12 месеца, ако те са разположени в „приоритетните зони“, гарантиращи същевременно защита на природата. Извън тези зони процесът не трябва да надвишава 24 месеца.
Емисиите на парникови газове от транспортния сектор трябва да бъдат намалени с 14.5% до 2030 г. чрез използването на възобновяеми енергийни източници - чрез използване на по-модерни биогорива и увеличаване на квотата за възобновяеми горива като водород.
ЕС се сбогува с изкопаемите горива в нашия енергиен микс. Енергийната криза показа, че трябва да бъдем напълно независими от петрола и газа, особено от Русия“, каза евродепутатът от "Зелените" Виле Нийнистьо.