Ердоган потопи с още 14% турската лира
Инвеститорите разпродават панически заради продължаващата офанзива на президента Ердоган срещу лихвените проценти
Турската лира се понижи с над 14% днес, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган защити неотдавнашните резки намаления на основните лихви. Той също така обеща да спечели своята „икономическа война за независимост“ въпреки широко разпространените критики и молбите за обръщане на курса.
Лирата падна до 12.97 за долар (към 14.30 ч. българско време), което е нов антирекорд – за 11-а поредна сесия. Местната валута загуби 40% от стойността си само през тази година, включително близо 20% от началото на миналата седмица.
Ердоган упражни натиск върху централната банка и тя започна агресивен цикъл на облекчаване на паричната политика, който, според него, има за цел да увеличи износа, инвестициите и работните места. Този негов позитивизъм е на фона на инфлацията от близо 20% и очакване на инвеститорите за вдигане на лихвите.
Бившият заместник-управител на централната банка Семих Тюмен, който беше уволнен от Ердоган миналия месец, призова за незабавно връщане към политики, които защитават стойността на лирата.
„Този ирационален експеримент, който няма шанс за успех, трябва да бъде изоставен незабавно и трябва да се върнем към качествени политики, които защитават стойността на турската лира и просперитета на турския народ“, написа той в Twitter.
Днешният спад на лирата е най-големият, откакто предишният шеф на централната банка беше уволнен през март, а 11-дневните ѝ загуби са невиждани от ноември 1999 г. Лирата е безапелационно на първо място по най-лошо представяне на нововъзникващите пазари тази година. А това се дължи в най-голяма степен на безразсъдното и преждевременно парично облекчаване.
Потъването на валутата идва след спад в подкрепата на управляващата партия на Ердоган в проучвания на общественото мнение и призиви на опозицията за предсрочни избори преди 2023 г. Обезценяването засилва и опасенията на турците относно рязкото покачване на разходите за живот.
„Цените се покачват твърде бързо. Не искам да купувам определени продукти, защото са станали твърде скъпи“, каза пред Reuters 28-годишният Каан Ачар, мениджър на хотел в южния турски курорт Калкан. Той също така мисли да отмени пътуването си в чужбина поради към нарастващите разходи.
„Вината е в президента Ердоган, правителството на ПСР и тези, които години наред си затваряха очите и ги подкрепяха.“
Изглежда, че инвеститорите разпродават лирата, тъй като индикаторите за волатилност скочиха до най-високите нива от март, когато Ердоган внезапно уволни бившия шеф на централната банка и назначи нов управител. Така от твърд критик на понижаването на лихвите начело на централната банка застана привърженик.
Поход срещу високите лихви
Централната банка намали своя лихвен процент миналия четвъртък със 100 базисни пункта (1 пр. пункт) до 15%, което е много под инфлацията от близо 20%. Така сигнализира за по-нататъшно облекчаване, пише Reuters.
От септември насам намалението е с общо 400 базисни пункта (4 пр. пункта), което анализаторите нарекоха „опасна грешка“ в политиката, като се има предвид дълбоко отрицателната реална доходност и като се има предвид, че почти всички други централни банки започнаха да затягат или се готвят да затегнат паричната си политика.
Ердоган получи подкрепа във вторник от своя парламентарен съюзник – националистическия лидер Девлет Бахчели, който каза, че високите лихви ограничават производството и че няма алтернатива на политиката, фокусирана върху инвестициите.
„Турция трябва да се отърве от тежестта на лихвените проценти“, каза Бахчели в реч пред партията си в парламента.
Анализатори казаха, че скоро ще са необходими спешни увеличения на лихвите, а спекулациите за основен ремонт на кабинета с участието на финансовия министър Лютфи Елван също тежат.
В понеделник Ердоган отново защити своята лихвена офанзива и каза, че по-строгата парична политика няма да намали инфлацията.
„Отхвърлям политики, които ще свият страната ни, ще я отслабят, ще обрекат хората ни на безработица, глад и бедност“, каза той след заседание на кабинета, което веднага предизвика спад на курса на лирата.
Societe Generale заяви в понеделник, че централната банка ще трябва да направи спешно увеличение още следващия месец и да повиши лихвения процент до около 19% до края на първото тримесечие на 2022 г.