Ердоган се зарече да свие инфлацията до 4%, но лирата не му повярва
Най-голямата бизнес група в Турция TUSIAD и опозицията нападнаха Ердоган, а хиляди излязоха на протести
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви, че е понижил инфлацията в Турция до около 4% преди и че ще постигне това отново. Амбициозното обещание идва в момент, в който инфлацията в страната надхвърля 21% заради неговото упорито настояване за агресивно намаляване на лихвените проценти.
Според Ердоган политиката, която доведе до срив на турската валута, е била част от успешна „война за икономическа независимост“.
Той казва, че ниските лихвени проценти ще увеличат износа, заетостта, инвестициите и растежа, но повечето икономисти наричат тази политика безразсъдна и прогнозират, че инфлацията ще скочи над 30% през следващата година.
Турската валута достигна рекордно ниско ниво в петък и 1 долар се търгуваше за невъобразимите 17 лири. Ударена от страха от навлизане в инфлационна спирала, валутата загуби 55% от стойността си тази година и 37% през последните 30 дни. След интервюто на Ердоган в понеделник лирата поевтиня с още над 6% и към 10:30 ч. българско време 1 долар се купуваше със 17.5 лири.
На среща с африканската младеж в събота, която беше излъчена в неделя, Ердоган повтори неортодоксалното си мнение, че лихвените проценти причиняват покачване на цените, добавяйки, че инфлацията скоро ще се укроти.
Рано или късно, както намалихме инфлацията чак до 4%, когато дойдох на власт, ние ще я намалим отново. Но аз няма да позволя на моите граждани, на моите хора да бъдат смачкани под лихвените проценти“, каза Ердоган.
Годишната инфлация спадна до около 4% през 2011 г., когато Ердоган беше премиер. Тя обаче започна да се ускорява през 2017 г., а през този ноември скочи с 3.5% за месец и с 21.3% за година.
Много турци очакват, че 50-процентното увеличение на минималната работна заплата, обявено от Ердоган в четвъртък, да повиши инфлацията с между 3.5 и 10 пр. пункта.
Ограничените намаления на лихвите, които направихме, не могат да бъдат причина за тази картина“, каза Ердоган.
Обменните курсове бяха „оръжието в играта, която се играе срещу Турция“ и след като те и цените се стабилизират, „ще видим вратите на много по-голяма, модерна Турция, отворени за нас след месеци“.
Бурна критика
В събота най-голямата бизнес група в Турция TUSIAD призова правителството да се откаже от политиката на ниски ставки и да се върне към „правилата на икономическата наука“. Опозиционните партии искат незабавни избори, но Ердоган, който е на власт от 20 години, отхвърли този призив. Националните избори са насрочени за средата на 2023 г.
В неделя той нарече изявлението на TUSIAD атака срещу правителството.
Икономическата политика на нашето правителство напредва точно както определихме, с изключение на временната волатилност на валутните курсове“, каза той.
„Призовавам всички граждани да застанат по-силно с държавата и правителството си над икономиката.“
Хиляди протестираха в Истанбул и югоизточния град Диарбекир през уикенда заради нарастващите разходи за живот. Някои фериботни линии, работещи от и в Истанбул, бяха спрени в неделя поради неустойчиви разходи, произтичащи от катастрофата на лирата, съобщиха оператори.