ЕС готви по-строги мерки срещу злоупотребите на енергийния пазар
Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори ще може да разследва компании в целия блок
Европейските законодатели настояват за по-строги мерки срещу манипулациите на пазарите на газ и електроенергия, като дадат на агенция на ЕС правомощия да разследва и да налага глоби, казаха два източника пред Reuters.
Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, предложи регламент срещу манипулирането на пазара на енергия на едро (REMIT) през март тази година като част от по-широка реформа на пазарите на електроенергия в ЕС.
Позиция относно REMIT беше изготвена от ключови законодатели миналата седмица и се противопоставя директно на позицията, заета от държавите от ЕС през юни.
Пакетът от реформи в енергетиката на Комисията дойде в отговор на екстремните скокове на цените на газа и електроенергията през 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Тъй като енергийните пазари станаха нефункциониращи - струвайки скъпо на европейските потребители и довеждайки до фалит някои фирми за комунални услуги, a петролните компании и големите търговци на суровини отбелязаха скок на печалбите.
Законодателите искат да дадат на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER), орган на ЕС, пълни правомощия за разследване, за да проучва пазарни злоупотреби и да налага санкции и глоби, ако бъдат установени нарушения, казаха източниците.
Целта е да се накара ACER да има подобни правомощия като Европейски орган за ценни книжа и пазари (ESMA), органът на ЕС, който регулира финансовите инструменти и може да налага глоби. Обхватът на ACER ще включва трансгранична търговия с електроенергия, втечнен природен газ и газ в рамките на ЕС и с трети страни.
Понастоящем ЕС няма възможност да глобява енергийните компании на тези пазари. Вместо това блокът разчита на националните регулатори, за да определят законови нарушения и да налагат съответно санкции, което те рядко правят, казаха източниците.
Обратно, държавите от ЕС биха искали това статукво да остане и да налагат „по-ниски глоби за всеки отделен случай“ от тези, предложени от Комисията.
ACER също е ограничена в способността си да разследва, без първо да уведоми националните регулатори, което убива ключовия „елемент на изненада“. Позицията на парламента иска да промени това, казаха източниците.
Освен това парламентаристите искат да направят задължително компаниите да имат офис в страната от ЕС, в която фирмата извършва повечето от своите сделки, особено с компании, регистрирани в трети страни. Този ход ще облекчи юрисдикционните усложнения.
Това също ще даде възможност на ACER да инспектира офиси и да намира физически доказателства.
Искаме да щурмуваме офиси“, каза един от източниците.
Гласуването на парламентарната комисия по тази позиция трябва да се проведе през септември, казаха източниците. След като позицията премине през комисията, парламент ще я гласува, преди да може да се проведе обсъждане между трите клона на ЕС за постигане на окончателен компромисен закон.