ЕС ще компенсира България с 15 млн. евро за последиците от Брекзит
Общият размер на фонда за всички 27 държави членки е близо 5.5 млрд. евро
Съветът на ЕС окончателно одобри фонд, предназначен да подпомага държавите членки в справянето с отрицателните последици от излизането на Обединеното кралство от Блока. Той е в размер на близо 5.5 млрд. евро (по цени от 2018 г.) и трябва да помогне на най-силно засегнатите региони, сектори и общности да покриват допълнителните разходи, да компенсират загубите или да преодоляват други неблагоприятни икономически и социални последици, произтичащи пряко от оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз.
България също ще получи средства, които ще са в размер на мало над 15 млн. евро. По-малко ще получат Словения, Естония, Хърватия, Латвия и Литва.
Резервът е специален еднократен инструмент за извънредни обстоятелства. Чрез него ще се подпомагат публични и частни предприятия, които изпитват затруднения поради нарушаването на търговските потоци, включително нови разходи за митнически проверки и административни процедури, които влязоха в сила, след като Великобритания официално напусна ЕС на 1 януари 2021 г. Тъй като оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС създаде безпрецедентна ситуация, държавите членки ще разполагат с гъвкавост да решават кои са най-подходящите мерки за преодоляване на различните отрицателни последици, се казва в съобщението от ЕС.
В това отношение създаването на фонда предвижда неизчерпателен списък с допустими мерки, обхващащи подкрепа за МСП, регионалните и местните общности и организации, включително дребномащабния крайбрежен риболов, зависещ от риболовните дейности във водите на Обединеното кралство, както и мерки в подкрепа на създаването на работни места и реинтеграцията на завръщащите се граждани на ЕС на пазара на труда.
Резервът ще финансира мерки, въведени от 1 януари 2020 г. до 31 декември 2023 г. за покриване на разходите, направени преди изтичането на преходния период.
Разпределение на средствата
Съветът взе решение да разпредели предварително всички средства от резерва, които по текущи цени възлизат на 5.4 милиарда евро, като се вземе предвид неблагоприятното въздействие на излизането на Обединеното кралство от ЕС върху всяка държава членка. Методът за изчисляване на предварителното разпределение се определя от три основни фактора.
Най-голямата сума от 4.5 милиарда евро се разпределя между държавите членки според значението на търговията с Обединеното кралство, 656 милиона евро се разпределят въз основа на значението на рибарството в изключителната икономическа зона на Обединеното кралство, а 273 милиона евро – въз основа на значението на съседните връзки за морските гранични региони с Обединеното кралство.
Освен това, за да се даде възможност на държавите членки да предприемат бързи действия, по-голямата част от средствата – 4.3 милиарда евро, ще бъдат предоставени като предварително финансиране на три годишни транша – през 2021 г., 2022 г. и 2023 г. Останалите средства ще бъдат предоставени през 2025 г. след преглед на разходите за допустими мерки през предходните години, който ще отчита и всички неизползвани суми.
Днешното одобрение от Съвета на позицията на Европейския парламент на първо четене, която беше гласувана на пленарно заседание на 15 септември, е последната законодателна стъпка и означава, че резервът във връзка с Брекзит е приет. Регламентът ще влезе в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз през първата половина на октомври.