ЕС се отказа от митата върху бърбъна и моторите Harley Davidson
Блокът не желае ескалация на тарифния спор със САЩ точно преди посещението на Джо Байдън в Брюксел
Европейският съюз предпочете да избегне ескалацията на спора си със САЩ по отношение на митата върху металите, отказвайки се от намерението си да удвои вносните тарифи върху емблематичните американски продукти, като бърбъна и мотоциклетите Harley Davidson. Разногласията започнаха през 2018 г., припомня Bloomberg, когато бившият президент Доналд Тръмп вдигна митата върху вносната стомана и алуминий от Европа, Азия и други, позовавайки се на рискове за националната сигурност. В отговор на това ЕС планираше от 1 юни да вдигне до 50% тарифите за горепосочените продукти.
Съгласно споразумението с администрацията на Байдън, ЕС ще се въздържи от увеличаване на митата и двете страни ще започнат диалог за свръхкапацитета в стоманодобивната индустрия, се казва в съобщение от Еврокомисията. Преговарящите от двете страни на Атлантическия океан работят за евентуално премахване на митата, но все още не са готови да го направят.
„Това решение утвърждава нашата решимост да намерим ефективни съвместни решения на този спор, които ще сложат край на тарифите, наложени на ЕС от съображения за национална сигурност, да се справим с глобалния свръхкапацитет от стомана и алуминий и да запазим нашите критични индустрии“, са коментирали за Bloomberg от офиса на изпълнителния зам.-председател на Комисията Валдис Домбровскис. „Преустановявайки нашите мерки, ние създаваме пространство за разрешаване на тези проблеми преди края на годината.“
Примирието идва след седмици на преговори между висши търговски служители и преговарящи, като двете страни са готови да избегнат ескалация и да продължат да възстановяват своя икономически съюз. По-рано тази година ЕС и САЩ също се договориха да решат 17-годишния спор за незаконна помощ, предоставяна и от двете страни на най-големите производители на самолети в света.
Решението да не се ескалират ответните тарифи бележи промяна за Европейския съюз, който преди се противопоставяше на едностранните отстъпки и предлагаше премахване на всички мита върху продуктите от САЩ за шест месеца, докато преговорите за дългосрочно решение продължават.
Длъжностни лица казват, че това е жест на добра воля от страна на Блока, тъй като той се стреми да възстанови връзките с най-важния си партньор и да подготви почвата за преговори за пълно премахване на задълженията.
Посещение на Байдън
От решаващо значение е, че ходът на ЕС идва във важен момент в трансатлантическите отношения с президента Джо Байдън, поради участието му в срещата на върха между САЩ и ЕС в Брюксел следващия месец. Това ще е първото му чуждестранно пътуване като лидер на страната. Байдън и европейските му колеги са готови да обсъдят търговското сътрудничество, казаха от Белият дом.
Преди три години Тръмп наложи 25% тарифа за вносната стомана, заедно с мито от 10% върху вноса на алуминий, използвайки тайни разпоредби за национална сигурност в Търговския закон от 1962 г. Някои държави, включително Бразилия и Южна Корея, договориха сделки за избягване на митата. Също така Тръмп се отказа от митата за внос от Канада и Мексико. Но тарифите все още важат за голяма част от света.
Освен бърбън и мотоциклети, насрещните мита на ЕС са насочени към други емблематични американски продукти, като дънки Levi Strauss & Co. Американските бизнес асоциации и законодателите поискаха от администрацията да премахне задълженията, като заявиха, че причиняват повече вреда, отколкото полза.