„Предстоят предизвикателства“: Еврокомисията посочи слабостите на българската икономика
Брюксел съветва България да ускори изпълнението на Плана за възстановяване и да спре с 3-процентните дефицити
Европейската комисия отправи четири основни препоръки към България в посока повишаване на конкурентоспособността и устойчивостта на българската икономика. Всички те са част от редовния доклад на ЕК, част от Европейския семестър.
Основни препоръки
Европейската комисия призова за следващата година България да ограничи разходите си, така че да задържи бюджетния си дефицит под лимита по маастрихтските критерии от 3%. Брюксел също така препоръчва на България да запази равнището на държавния си дълг в „разумни граници в средносрочен план“. За момента България е втората страна след Естония с най-нисък дълг съотнесен към размера на брутния вътрешен продукт.
Българската икономика показа устойчивост в лицето на външни шокове, но предстоят значителни предизвикателства“, посочва Еврокомисията.
Освен спазването на бюджетните правила Европейската комисия препоръчва значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката по сближаване и по Плана за възстановяване и устойчивост, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществени поръчки, както и за укрепване на дейността на регулаторите. Европейската комисия препоръчва на България максимално бързо да допълни своя План за възстановяване с новата глава REPowerEU.
Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците за повишаване на конкурентоспособността и ограничаване недостига на кадри.
Брюксел препоръчва на България и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според Европейската комисия е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори.
Препоръчва се България да подобри възможностите за съхранение на енергия, да въведе интелигентни мрежови елементи, да либерализира енергийния пазар – първата стъпка, от които бе отложена предизборно от политиците – както и да се справи с енергийната бедност чрез прилагане на целенасочени мерки за намаляване на дела на населението, което не може да поддържа домовете им са достатъчно топли.
Според ЕК е необходимо България да увеличи инвестициите си в устойчивия транспорт като софийското метро и железопътната инфраструктура.
И други проблеми
В своя по-дълъг доклад за състоянието на българската икономика Европейската комисия обръща и специално внимание на жилищния пазар като посочва, че ускорената кредитна активност краде ресурси от други производствени дейности. Ускореното ипотечно кредитиране пък в резултат на високата ликвидност на банките води до в известна степен до надценени жилища.
Европейската комисия обръща внимание и на демографската криза и големия дял на младите хора, които са икономически неактивни и нито учат, нито работят. Европейската комисия отчита и ръст на младежката безработица в България, което говори за пречки пред навлизането им на пазара на труда.