Европейските фондове компенсират последиците от зеления преход в България
Ключов за засегнатите региони е местният подход
Агнес Монфре, ръководител на отдел за политиката на сближаване в ЕК:
България започна по-бавно своя зелен преход и има нужда да го ускори, а европейските фондове ще компенсират негативните последици от него. Това заяви Агнес Монфре, ръководител на отдела за политиката на сближаване в България, Унгария, Словения в Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия. Тя участва в уебинара „Разширяване на възможностите“, част от проекта „Преход на възможностите“, съфинансиран от Европейския съюз.
Монфре обясни, че общо над 11.3 млрд. евро тръгват по 10 национални програми, които ще се използват за развитието на регионите в България.
Също така има множество опции за засегнатите от въглищния преход региони в Кохезионния фонд и финансовите инструменти, така че да помогнат на регионите.
Тя допълни, че 1/3 от финансирането по линия на справедливия преход ще бъде използвано още тази година.
За нас е особено важно европейските политики да се прилагат навреме, изграждайки доверие и в пряка връзка с нуждите на териториите. Впечатлена съм от младите хора в тези региони (наградените по проект Teens4Green)“, заяви г-жа Монфре по време на събитието. Тя подчерта важността от изграждане на доверие в изпълнението на европейските политики по места.
В България въглищните регион са три – Стара Загора, Перник и Кюстендил – като Монфре обясни, че при тях върху справедливия преход е поставен специален фокус, конкретно върху нуждата от допълнителна заетост и инвестиции.
В Териториалния план на Стара Загора са заложени най-малко 12 хил. допълнителни работни места, които са необходими там до 2030 г., за Кюстендил са 2030, а в Перник трябва да бъдат създадени 1500.
В Териториалните планове има три елемента за фокусиране – индустрия за устойчиви енергийни решения, алтернативи за заетостта, както и подкрепа за диверсификация на самата икономика.
Финансирането е прекрасно, но то идва със стриктни времеви изисквания. То трябва да бъде използвано до 2026 г."
Според представителя на ЕК трябва да има силни проекти на местно ниво, подкрепа за бизнеси и компании в приоритетни сектори – кръгова икономика, разработване на иновации, стартъпи.
Страната има нужда от подход "отдолу нагоре", а в централизирана държава това не е даденост“, каза тя.
По думите ѝ е особено важно европейските политики да се прилагат навреме, изграждайки доверие и в пряка връзка с нуждите на териториите.
Мофре беше категорична, че компаниите във въглищните региони трябва да мислят как да станат зелени и да получат подкрепа затова. Тя даде пример със Стара Загора, където смята, че "зеленото" вече е част от града, където още преди години се е зародила идеята за водородна долина.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.