Фед може да забави покачването на лихвите
Забавянето в инфлацията и скъпият долар предизвикват опасения в полисимейкърите зад океана
Федералният резерв на САЩ може да забави промяната в политиката си на рекордно ниски лихви, става ясно от публикувания протокол от срещата на Съвета за операции на открития пазар, проведена на 27 и 28 януари.
Много от членовете на Съвета са изразили становище, че тяхната преценка за баланса на рисковете от „нормализиране“ на политиката накланя в полза запазването на лихвите в близост до нула „за по-дълго време“. Сред основните причина са забавянето в ръста на възнагражденията и опасенията за отслабване на инфлацията и негативен ефект от слабия глобален растеж. В допълнение на това, полисимейкърите са изказали опасенията си, че прибързаното взимане на подобно решение може да оскъпи допълнително долара, което да окаже натиск на американската индустрия.
Въпреки това, мнозинството в органа, вземащ ключовите решения за паричната политика на Фед, продължава да споделя убеждението, че до края на годината ще бъде предприето първото покачване на основната лихва от 2006 г. насам. Повече яснота се очаква от изслушването на президента на Фед Джанет Йелън пред Конгреса през следващата седмица. През последните седмици редица официални лица от институцията изразиха очакване първата стъпка да бъде предприета в средата на годината.
Седмица след срещата бяха обявени резултати за пазара на труда, които надхвърлиха очакванията и вероятно ще са сред основните мотиви в обсъжданията през следващите месеци. Новите работни места (без тези в земеделието) нарастват, очертавайки най-силната тримесечна серия за последните 17 години – с 1 млн. повече.Междувременно стана ясно, че БВП на най-голямата икономика в света е нараснал с 2,4% през 2014 г., което е най-доброто темпо от четири години
Участниците са коментирали и политиката на комуникация на Фед. Част от тях са изразили притеснения, че прекъсването на практиката за „търпеливи“ послания за покачването на лихвите може реално да ги принуди да действат бързо, както и да създаде свръхочаквания на пазарите.
Сред спорните моменти се оказва този за последствията от колебаещата се инфлация, която вече 32 месеца остава под целта на Фед за 2%. Някои от полисимейкърите са подчертали, че при стабилни дългосрочни инфлационни очаквания, по-ниските енергийни цени няма да имат продължителен ефект върху общата инфлация. Дори напротив, твърде вероятно е евтиният петрол да има по-продължително и по-силно положително въздействие върху икономическия растеж в САЩ и по света.
Докато становището от срещата е получило единодушна подкрепа, не така е стоял въпросът с определянето на подходящия момент за завой в политиката. Въпреки разгледаните рискове, друга част от членовете на Съвета са изразили мнение, че настоящите лихвени нива са държани достатъчно дълго и е необходимо затягане на паричната политика в краткосрочен план.
Джанет Йелън заяви, че Съветът трябва да е „достатъчно уверен“, че инфлацията ще се върне около 2%, преди да започне покачване на лихвите. След публикуването на протокола доларът изтри почти половинпроцентния си ръст към 10 основни валути и премина в червената зона.
Следващата среща на Съвета за операции на открития пазар ще се проведе на 17-18 март.