Фед продължи агресивното вдигане на лихвите в САЩ
Централната банка на САЩ повиши отново основния лихвен процент, но сигнализира за отслабване на икономиката
Федералният резерв на САЩ повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта за втори пореден месец. С това централната банка на най-голямата икономика в света осигури най-агресивното затягане на паричната политика от повече от едно поколение, за да ограничи растящата инфлация. С тези ходове обаче тя рискува и да нанесе остър удар върху икономиката.
Фед се опитва да охлади най-интензивния пробив на инфлацията от 80-те години на миналия век, като „продължаващи увеличения“ на разходите по заеми все още предстоят, въпреки доказателствата за забавяне на икономиката.
Инфлацията остава повишена, отразявайки дисбалансите в търсенето и предлагането, свързани с пандемията, по-високите цени на храните и енергията и по-широкия ценови натиск“, каза определящият лихвите Федерален комитет за отворения пазар, като вдигна единодушно основния лихвен процент до диапазон между 2.25% и 2.50%.
Комитетът добави, че остава „много внимателен“ към инфлационните рискове.
Но докато нарастването на работните места остава „стабилно“, официалните лица отбелязват в новата политическа декларация, че „скорошните показатели за разходите и производството са се смекчили“ - намек към факта, че агресивният набор от повишения на лихвените проценти, които са въвели от март, започва да хапят.
В допълнение към повишението от 75 базисни пункта миналия месец и по-малките движения през май и март, Фед повиши лихвения си процент с общо 225 базисни пункта тази година, докато се бори с най-високата инфлация от 40 години насам.
Основният лихвен процент сега е на нивото, което повечето служители на Фед смятат за неутрално икономическо въздействие, което на практика отбелязва края на усилията за насърчаване на разходите на домакинствата и бизнеса с евтини пари.
Последното политическо изявление даде малко изрични насоки за следващите стъпки, които Фед може да предприеме. Решение ще зависи силно от това дали предстоящите данни показват, че инфлацията започва да се забавя.
Според инвеститорите централната банка на САЩ ще повиши основния лихвен процент с поне половин процентен пункт на заседанието си през септември.