Fitch препотвърди дълговия рейтинг на България
Агенцията допуска отлагане на влизането в еврозоната с година и предупреди за рисковете при нови избори
Международната рейтингова агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута „ВВВ“ с „положителна перспектива“. Според анализаторите на агенцията рейтингът е подкрепен от „силна“ външна и фискална позиция, членството в Европейския съюз и режима на паричен съвет. От друга страна обаче неблагоприятните демографски фактори тежат на потенциалния растеж и на публичните финанси в дългосрочен план.
Положителната перспектива отразява плановете за членство в еврозоната, което може да доведе до по-нататъшни подобрения във външната позиция на страната. Плановете на настоящото правителство са България да приеме еврото от 2024 г., но според последния доклад за конвергенция от Европейската централна банка този срок не е толкова сигурен. Това се вижда и от рейтинговата агенция, според която е възможно забавяне на влизането в еврозоната, но минимално – с до една година „ в случай, че страната не успее да изпълни критериите за конвергенция през 2023 г.“ От Fitch допълват, че еврозоната няма да остане мираж, тъй като на ниво ЕС има ясен ангажимент за ускоряване на този процес.
Рейтинговата агенция сви и прогнозата си за икономическия растеж на България до 3% през 2022 г. от 4.2% през 2021 г., тъй като по-високата инфлация и по-слабото външно търсене влияят съответно на потреблението и външната търговия на страната. Икономическото развитие през първото тримесечие на 2022 г. се задържа изненадващо добре, като частното потребление остана устойчиво, но от рейтинговата агенция очакват активността да отслабне с нарастването на инфлационния натиск през годината.
Агенцията продължава да очаква умерено ускоряване на растежа, което се дължи на инвестициите свързани с европейските фондове.
Политическата несигурност остава важен негативен риск. Отново възникналите перспективи за нови избори могат да забавят усвояването на Плана за възстановяване и устойчивост, който беше окончателно одобрен през април. Въпреки това, рисковете около по-съществено забавяне изглеждат ограничени в момента, подчертавайки устойчивостта на икономиката през последните няколко години както към вътрешни, така и към външни шокове.
Основните фактори, които биха могли да доведат до повишаване на рейтинга са напредък към присъединяването към еврозоната, включително по-голямо доверие в България да отговаря на критериите за членство и подобряване на потенциала за растеж на икономиката. Фактори, които биха могли да доведат до понижаване на рейтинга са значително забавяне на присъединяването към еврозоната или голям неблагоприятен макроикономически шок, което би намалило значително средносрочните перспективи за растеж в сравнение с текущите очаквания на рейтинговата агенция.