Г-7 одобри въвеждането на ценови таван на руския петрол
Енергийни анализатори са скептични относно ефекта от мярката, а по-рано Кремъл предупреди, че ще спре петрола на страните, приели решението
Групата на седемте най-богати нации (Г-7) в петък се споразумя за въвеждането на ценови таван на вноса на руски петрол и нефтени продукти. Групата се опитва да ограничи способността на Кремъл да финансира войната в Украйна, но и да защити по-добре потребителите на фона на растящите цени на енергията, предава CNBC.
Министрите на финансите, представляващи страните от Г-7, посочиха в съвместно изявление, че признават, че за Европейския съюз е необходимо единодушие сред 27 държави.
Целим да приведем изпълнението на мерките в рамките на шестия пакет от санкции на ЕС“, казаха те.
Първоначалната горна граница на цената ще бъде зададена „на ниво, базирано на набор от технически критерии“. Ефективността и въздействието на тавана на цените ще бъдат внимателно наблюдавани и преразгледани, ако е необходимо.
В групата Г-7 влизат САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство и Япония.
Преди съобщението Русия предупреди, че ще спре да продава петрол на страни, които налагат таван на цените на руския петрол. Според Кремъл слагането на лимит ще доведе до значителна дестабилизация на глобалния петролен пазар.
Страните от Г-7 първо се съгласиха да проучат перспективата за налагане на забрана върху транспортирането на руски петрол над определена цена през юни. Енергийните анализатори обаче бяха силно скептични относно ефективността на предложението, като предупредиха, че политиката може да има обратен ефект, ако не участват ключови потребители, като Китай и Индия.
Фючърсите на международния референтен суров петрол Брент се търгуваха с 2.7% повече, достигайки цена от 94.89 долара за барел в петък следобед в Лондон, докато фючърсите на американския западнотексаски петрол се повишиха с 2.8% до 89.10 долара за барел.
Ценовият таван на Г-7 за руския петрол идва в момент, когато западните икономически сили се стремят да изтощят военната машина на Русия.
Данните на Международната агенция по енергетика показват, че износът на руски петрол през юни е намалял с 250 000 барела на ден – най-ниското му ниво от август миналата година. Приходите от износ на Кремъл обаче се увеличиха със 700 милиона долара на месечна база. МАЕ каза, че по-високите цени на петрола са помогнали на приходите от износ на Русия да достигнат 20.4 милиарда долара, отразявайки скок от 40% над средното за миналата година.