„Газ срещу рубли“: Германия посъветва Путин да помисли за последиците
Ако Русия намали доставките, Европа ще е принудена да се еманципира още по-бързо
Германия посъветва руския президент Владимир Путин да помисли за последствията от искането да се плаща в рубли за природния газ, който неговата страна доставя. Припомняме, че той отправи такова условие към „неприятелските“ страни миналата седмица. Очакванията са, че това ще доведе до поскъпване на синьото гориво в Европа.
Като иска плащания в руската валута – а не в долари или евро, както е договорено – Путин се цели да подкрепи стойността на руската валута, която потъна в резултат на руската инвазия в Украйна.
Министърът на финансите на Германия Кристиан Линднер вече каза, че страната му няма намерение да се поддава на изнудване и напомни, че договорите са в евро и щатски долари.
Затова предлагаме компаниите от частния сектор да плащат на [Русия] в евро или долари. Ако Путин не желае да приеме това, той е отворен да мисли за последствията“, каза Линднер пред CNBC тази седмица.
Като цяло европейските страни поддържат теза, че договорите са в евро и долари. Въпреки това напрежението около бъдещите плащания може да наруши текущия поток на природен газ от Русия към Стария континент. Регионът получава около 40% от вноса си на газ от Русия, като за някои държави процентът е дори по-голям – в Унгария, например, достига 95% през 2020 г.
Именно зависимостта на региона от руската енергия попречи на Блока да наложи петролно ембарго на Москва като част от серията санкции – за разлика от Белия дом, който забрани вноса на руски петрол и газ.
Европейският съюз заяви, че ще преразгледа подхода си към руската енергетика и ще намали дългогодишната си зависимост. Планът, представен по-рано този месец, предполагаше да се намали вносът на руски газ с две трети преди края на годината.
Ще намерим решения. Работим за по-малка зависимост от руския внос и ако [Путин] реши да намали доставките си, ще трябва да бъдем още по-бързи, за да бъдем независими от Русия“, отбеляза Линднер.
В момента Европа търси алтернативи на руската енергия от други страни. Съединените щати, например, обявиха в петък нова сделка с Европейския съюз за доставка на 15 милиарда кубически метра втечнен природен газ до края на годината.