ГБС ще произвежда рециклирани строителни материали
Строителната компания участва в международен проект, финансиран от европейската изследователска програма „Хоризонт Европа“
Българската строителна компания „Главболгарстрой“ се обръща към кръговата икономика в строителството. Компанията започва пилотна програма за оползотворяването на строителни отпадъци с нов европейски проект, наречен MOBICCON-PRO. Той беше представен днес в рамките на Архитектурно-строителна седмица от Пламена Ненкова, координатор на проекта в ГБС.
Проектът MOBICCON-PRO
Проектът предвижда изграждане на мобилно съоръжение за производство на висок клас рециклирани продукти и материали.
В него участват партньори от Франция, Белгия, Дания, България и Сърбия. От българска страна партньори са „Главболгарстой“, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Институтът за икономическа политика и подкрепящите общини Монтана, Самоков, Сливница и Костинброд. Заедно с тях ангажирани с идеята са Датският технологичен институт, базираната в Брюксел Европейската федерация на строителната индустрия, белгийската IDEA Consult, парижкият Университет CY, Cergy, както и сръбската община Пирот.
За „Главболгарстрой“ е чест и привилегия да участва в подобно международно начинание, което се финансира от най-голямата европейска изследователска програма „Хоризонт Европа“. Партньорите ни от УАСГ подпомогнаха много процеса по разработка и концепцията“, коментира Пламена Ненкова.
Стойността на целия проект е 26 млн. лева, като 18.7 млн. лв. ще се финансират с грант по програма „Хоризонт Европа“, уточниха от компанията. Времевата рамка за изпълнение е 2022 – 2027 г. Останалата част от финансирането е от ГБС и другите бизнес партньори в проекта.
Това е едно начинание, което, надяваме се, ще даде добър старт на задълбочаването на темата за рециклирането на строителните отпадъци и производството на висок клас вторични продукти и материали“, допълни Ненкова.
Тя обясни, че има много общини и територии в България, където липсват инсталации за рециклиране.
Проектът MOBICCON-PRO иска да докаже с пилотната инсталация, че подобно мобилно съоръжение, което е компактно и може да бъде поставяно на териториите на различни общини или на териториите на големи строителни обекти, е едно добро решение. Инсталацията може да излезе и извън територията на България, като пилотно това ще се случи в Пирот.
Прототипът вече е на Ниво 4 като техническа готовност, а в рамките на проекта трябва да достигне Ниво 7, или вече да може да бъде тестван в реална среда, обясни още координаторът на проекта.
Какви са поставените цели
Цялостната концепция е за третиране на вече използваните веднъж материали, които да се върнат обратно в строителния процес или на пазара.
Годишната цел е да бъдат преработени 55 хил. тона суровина през инсталацията. От тях ще могат да се произведат 49.5 хил. тона рециклирани материали.
Тоест, очакванията са едва 10% от отпадъците да не подлежат на рециклиране от инсталацията", уточни Ненкова.
В неговите рамки ще се разработват и помощни системи за селективно разрушаване. Според Ненкова това е тема, която в следващите години ще се налага все повече.
Друг акцент на проекта са иновативните продукти, които ще бъдат произведени в резултат на преработката на строителните материали от инсталацията.
Създава се и териториален клъстер, който да обедини всички заинтересовани страни – частния сектор, гражданското общество, местните власти. А неговата цел е съзнаването на социално-икономическите условия за преход към кръгова икономика в строителството.
Идеята е да се създаде място, където темата да бъде постоянно на дневен ред и да се обсъждат предизвикателствата и възможностите", каза още Пламена Ненкова.
Целта е чрез него партньорите в Западна Европа да налагат и показват добрите идеи и модели. Клъстерът ще предлага законодателни промени в сектора и ще провежда обучения и събития, а амбицията е впоследствие да бъде трансформиран в асоциация. Друга негова цел и създаването на платформа за електронна търговия.
Проектът MOBICCON-PRO вече има и интернет страница.