Generali отчита ръст на оперативните резултати за полугодието
Италианската застрахователна компания Assicurazioni Generali отчита цялостен ръст на оперативните финансови резултати през първата половина на 2022 г. На среща, оглавявана от председателя Андреа Сирони, Бордът на директорите на компанията одобри консолидирания финансов доклад на Група Generali за полугодието.
В него е записано, че общите брутни записани премии се увеличават до 41.88 млрд. евро (+2.4%) благодарение на растежа на общото застраховане.
Нетните потоци на „Животозастраховане“ остават стабилни на ниво от 6.24 млрд. евро. Спадът (-7.9%) е заради спестовните застраховки, в съответствие с промяната в позиционирането на бизнес портфолиото „Живот“, както и с други специфични управленски действия. Линиите злополука (+7%) и инвестиционни застраховки (+2.1%) отчитат ръст.
Техническите провизии на „Животозастраховане“ достигат 419.2 млрд. евро (-1.2% за 2021 г.), като лекото намаление при тях отразява представянето на финансовите пазари.
Оперативният резултат продължава да расте и достига 3.14 млрд. евро (+4,8%) благодарение на положителното развитие на сегментите „Животозастраховане“, „Общо застраховане“, груповия сегмент, както и на други бизнес сегменти.
Оперативният резултат на „Животозастраховане“ расте със стабилен темп (+17.1%), отразявайки отличната техническа рентабилност, потвърдена и от маржа на сегмента „Нов бизнес“, който достига 5.23% (+0.59 процентни пункта).
Оперативният резултат на общото застраховане също отчита ръст (+3%). Комбинираният коефициент е на равнище 92.5% (+2.8 процентни пункта), отразявайки по-високия коефициент на загуба, а също и ефекта от хиперинфлацията в Аржентина. Ако бъде изключен ефектът на този пазар, комбинираният коефициент би бил на ниво 91.9% (89.4% за първата половина на 2021 г.).
Оперативният резултат на сегмента „Управление на активи и богатство“ е 503 милиона евро (-3.3%). Спадът се дължи изцяло на по-ниските такси за изпълнение на Banca Generali, свързани с представянето на финансовите пазари. Оперативният резултат на „Управление на активи“ нараства с 6.2%.
Оперативният резултат на Холдинг и други бизнес сегменти отчита ръст основно в резултат на представянето на пазара на недвижими имоти.
Неоперативният резултат възлиза на -713 милиона евро (при -496 милиона евро за първата половина на 2021 г.). По-специално, неоперативният резултат на инвестициите е -168 милиона евро (при 48 милиона евро за първата половина на 2021 г.), основно заради по-големите обезценки на инвестиции, класифицирани като налични за продажба, конкретно инвестиции в Русия, както и на по-ниски нетни реализирани печалби.
Нетният резултат е в размер на 1.402 млрд. евро (1.54 млрд. евро за първата половина на 2021 г.). Ефект върху него оказва обезценката на инвестиции в Русия на обща стойност от 138 милиона евро. 97 милиона евро от тях са в резултат на вложенията в ценни книжа с фиксиран доход, притежавани директно от Групата, а инвестицията в Ingosstrakh възлиза на 41 милиона евро. Ако бъде изключен този ефект, нетният резултат би възлизал на 1.541 млрд. евро.
Общо управляваните от Групата активи са в размер на 635.4 милиарда евро (-10.5% в сравнение с 2021 г.). Този резултат изцяло отразява представянето на финансовите пазари въпреки позитивните нетни потоци.
Акционерният капитал на Групата е в размер на 19.078 млрд. евро (-34.9% за 2021 г.). Промяната се дължи на намаление в размер на 10.876 млрд. евро на наличните за продажба резерви. Това произлиза основно от повишаване на лихвите на държавните и корпоративните облигации, както и от изплащането на дивидент за 2021 г. в размер на 1.691 млрд. евро.
Групата отчита изключително стабилна капиталова позиция с коефициент на платежоспособност на равнище от 233% (227% за 2021 г.).
Ефект върху резултатите от първото полугодие на 2021 г. имаше имотната сделка за Libeskind Tower в Милано за 67 милиона евро.
Обратно изкупуване на акции
Assicurazioni Generali започва обратно изкупуване на акции в изпълнение на решение, взето по време на Среща на акционерите от 29 април 2022 г., което разреши закупуването и продажбата на ценни книжа. Програмата включва акции за общо 500 000 000 евро или за брой, който се равнява на максимум 3% от акционерния капитал на компанията. Нейният срок ще продължи до 29 октомври 2023 г.
Програмата за обратно изкупуване на акции е част от стратегическия план “Партньор за цял живот 24: Двигател на растежа”. Тя е свързана с политиката за управление на капитала и има за цел излишните ликвидни средства, натрупани през периода 2019 – 2021 г. и неизползвани за преразпределение на капитала, да бъдат използвани. Също така предназначението на програмата включва осигуряването на възнаграждение за акционерите в допълнение към разпределените дивиденти. Покупките и продажбите на акции от собствения капитал е инструмент за обезсилването на акциите, което може да стане на няколко етапа, без да се намалява размера на акционерния капитал.
За целите на програмата Generali подписа споразумение за обратно изкупуване с UBS Europe. Посредникът ще пристъпи към изкупуване на дяловете в пълна независимост , съобразно параметрите и критериите в споразумението, както и спрямо приложимите разпоредби и решението на акционерите. Програмата започва на 3 август 2022 г. и трябва да продължи до края на годината. Минималната цена за закупуване на акция не може да бъде по-ниска от имплицитната номинална стойност на дял, понастоящем равен на 1 евро. Максималната цена за закупуване не може да надхвърля 5% от референтната стойност на акция, записана по време на борсовата сесия в деня преди приключването на всяка отделна сделка за покупка.
Транзакциите ще се извършват единствено на борсата Euronext в Милано. Спрямо действащите разпоредби, Generali ще споделя информация на пазара за всички извършени сделки до края на програмата за обратно изкупуване.