Гений или лудост? Защо Путин иска икономист да му води войната
Задачата на Белоусов ще е да намали разходите, но няма да има участие във военните стратегии
Промените в правителството бяха предвидими, след като Путин положи клетва за пети път като президент на Русия през миналата седмица. Замяната на верния му министър на отбраната Сергей Шойглу обаче бе неочаквана, а изборът за негов наследник – икономистът Андрей Белоусов – още по-голяма изненада, пишат от CNBC.
Белоусов и преди е изпълнявал длъжности в правителството, включително като министър на икономическото развитие, както и вицепремиер. Назначаването му за министър на отбраната идва в момент, когато разходите за отбрана нарастват, а Путин подготвя страната и икономиката за дълга война в Украйна.
Така назначаването на икономист в министерството на отбраната се приема като възможност да се съчетаят огромните нужди на военно ориентираната икономика и руския военно-промишлен комплекс.
Разместванията на високо ниво след президентските избори подсказват, че Путин предприема значителни стъпки към мобилизиране на руската икономика и отбранителна индустриална база, за да подкрепи продължителната война в Украйна и евентуално да се подготви за бъдеща конфронтация с НАТО“, смята анализатор от Института за изследване на войната (ISW).
Белоусов вероятно ще бъде използван от Кремъл за „интегриране и рационализиране“ на отбранителната индустрия с по-широката вътрешна икономическа политика на страната, отбелязват от ISW.
Близо десетилетният мандат на Белоусов като министър на икономиката и скорошното му участие в управлението на проекти за иновации в индустриалната база на отбраната, както и проекти за дронове, го подготвят добре да ръководи Министерството на отбраната“, твърдят от Института.
Според анализатори Белоусов има силна репутация като ефективен технократ, а според източници на CNBC той има и добри отношения с Путин.
Нуждата от иновация
Постепенно руските войски постигат успехи в Източна Украйна, като миналата седмица започнаха нова офанзива в североизточния район на Харков.
Смята се, че Русия се опитва да превземе възможно най-много територии, преди да дойде новата военна помощ от САЩ за Украйна, чиито войски са пред изчерпване на силите си на бойното поле. Руските окупатори поеха инициативата на фронта през последните месеци, така че смяната на ръководството идва във важен момент от войната.
От Кремъл обясниха назначението на Белоусов с нуждата от адаптация и иновация, а прессекретарят Димитрий Песков допълни, че причините за смяната се коренят в необходимостта от иновация.
На бойното поле днес печели този, който е по-отворен към иновациите... затова на този етап президентът взе решение цивилен да оглави Министерството на отбраната“, казва Песков, цитиран от руската държавна информационна агенция ТАСС“.
Руски анализатори подчертават, че Белоусов няма да играе голяма роля във военната тактика и стратегия. Тази задача до голяма степен е отговорност на началника на Генералния щаб Валери Герасимов, който остава на поста си.
На първо място, Белоусов няма да ръководи военните битки, той няма да се занимава с тактики и военно планиране“, казва Татяна Становая, старши сътрудник в Carnegie Russia Eurasia Center и основател на фирмата за анализи R.Politik.
Тя смята, че тактиката и планирането ще бъдат оставени на военните служители, като Герасимов, но не изключва възможността и той да бъде сменен.
Путин смята, че ако постави Белоусов за ръководител на Министерството на отбраната, ще има по-добра ситуация по отношение на доставките на оръжие за армията. В този смисъл назначението не е изненадващо“, казва Становая.
Защо Шойгу бе заменен?
В неделя от Кремъл съобщиха, че министърът на отбраната Сергей Шойгу е освободен от поста си и ще стане секретар в Съвета за сигурност. Там той заменя идеолога на Кремъл и близък съюзник на Путин – Николай Шатрушев, на когото ще бъде дадено друго назначение.
Шойгу също нямаше предишен военен опит при, когато беше назначен в Министерството на отбраната. Неговите умения бяха подложени на изпитание с инвазията на Русия в Украйна и често бяха определяни като незадоволителни.
Редица руски военни коментатори и длъжностни лица критикуваха руската военна стратегия в Украйна. Сред тях е и Евгений Пригожин, ръководител на паравоенната група "Вагнер". Той загина миналия август в самолетна катастрофа след краткотраен и злополучен бунт срещу руското военно ръководство. Въпреки че Кремъл отрича каквото и да било участие в смъртта му, се смята, че Путин е подкрепил Шойгу вместо стария си сътрудник Пригожин в разигралата се вражда.
Друг фактор, който би могъл да влияе за смяната на поста е ниската популярност на Шойгу сред руския военно-промишлен комплект. Бившият министър на отбраната публично укоряваше производителите на оръжие заради бавното, според него, производство. Шойгу бе смятан за непопулярна фигура сред руските въоръжени сили.
Шойгу се оплакваше много от това как военните съоръжения произвеждат оръжия. За него това беше твърде бавно и с недостатъчно добро качество. Мисля, че неразбирателството между Министерството на отбраната и Ростех притесни Путин и той искаше да осигури съюз, който работи“, казва Становая.