ГЕРБ и ДПС отстъпиха за дерогацията на „Лукойл“, Борисов обеща оставка
Коалиционните партньори скрепиха управлението, като се отказаха да премахват по-рано дерогацията за руската рафинерия в Бургас
След пореден кръг медийни обвинения и закани, коалиционните партньори пак успяха да стоплят отношенията си. На брифинг за журналистите се появи вторият ешалон на управляващите партии, които съобщиха, че има разбирателство около дерогацията за руския петрол за „Лукойл“. То включва запазване на сегашното положение, т.е. изключението да изтече през март, а не както искаха от ГЕРБ – още на 1 януари.
На брифинга говореха основно Йордан Цонев (ДПС) и Теменужка Петкова (ГЕРБ). Пред журналистите бяха застанали и Ивайло Мирчев (ДБ) и Венко Сабрутев (ПП). Първият не каза абсолютно нищо и само кимаше одобрително, а вторият заяви, че „разумът надделя“.
Обявеното разбирателство идва само един час, след като Бойко Борисов даде мъжката си дума да подаде оставката като лидер на ГЕРБ, ако има отстъпление от заявеното в сряда – дерогацията да действа най-много до края на годината.
Аз мисля, че трябва да стъпим на това, което каза ЕК и еврокомисарят – колкото можем най-скоро. В никакъв случай ПП-ДБ не бива да се притесняват, ако тя (отмяната) влезе веднага. Гарантирам, че, ако влезе веднага, ГЕРБ няма да мръдне от позицията си – ако мръдне, си подавам оставката от партията“, коментира Борисов.
Отказът да се приеме предложеният от ГЕРБ законопроект за бърза отмяна на дерогацията дойде след няколко часа дебати по темата в пленарна зала. На последвалата среща между трите партии, подкрепящи кабинета, се взе решение да бъде внесен общ законопроект с дата на отпадане 1 март, а от 1 януари – спиране на износа на продукти с руски петрол. Това на практика е същото решение, което бе взето още миналия месец, и което е залегнало с проекта на „Продължаваме промяната“.
От брифинга стана ясно, че днес коалиционните партньори ще разпишат законопроекта, в който да се включат и текстове, предвиждащи Агенция „Митници“ да направи ревизия на рафинерията към 31 декември, за да установи какви преработени количества има в складовите наличности на „Нефтохим“ и да се прецени дали има право да ги изнесе, за да не задръстят складовете на рафинерията.
На въпрос кой е направил крачка назад, Цонев отвърна, че
всички заедно правят крачка назад, за да върви работата напред“.
Дерогацията на рафинерията в Бургас е ключова тема на политическата сцена през последните месеци и само в рамките на три седмици партиите в управлението за втори път „се разбират“ за нея.