ГЕРБ пробва да върне хартиените бюлетини
Опозицията се опитва да заличи ремонта на Изборния кодекс, направен преди година
Връщане на хартиените бюлетини и отмяна на изцяло машинното гласуване едва година след въвеждането му – това предлагат от ГЕРБ, които късно във вторник вечер внесоха в администрацията на парламента предложение за промени в Изборния кодекс. Това се случва на фона на подновения дебат по темата от партии, които вече не са в Народното събрание, както и от инициативни комитети, в които влизат хора, считани за приближени до бившите управляващи.
Придвижената към парламента идея на депутатите, водени от Десислава Атанасова, е избирателят сам да има правото да реши дали иска да гласува чрез машина или хартиена бюлетина. За чужбина пък предложението на най-голямата опозиционна партия е машинното гласуване да отпадне напълно – за да се избегнел хаоса при логистиката, организацията и поддръжката на апаратите.
Като мотив те изтъкват „безпрецедентно ниската избирателна активност на последните парламентарни избори в последните 30 години“. Анализаторите обаче винаги са изтъквали, че тя се дължи на много фактори, включително на натрупването на прекалено много избори през изминалата година (три парламентарни вота, един президентски и един балотаж).
Гласените от ГЕРБ промени също така предвиждат Централната избирателна комисия задължително да публикува на интернет страницата си имената на всички технически лица, които поддържат изправността на машините, както и номерата на устройствата.
Законопроектът въвежда и изискване за преброяване на всички контролни разписки от машинното гласуване във всички секции и сравняването им с данните от машинните протоколи. При разминаване в резултатите за валидно да се приема ръчното броене, настояват депутатите от ГЕРБ.
На практика предложените от тях промени изтриват ремонта на Изборния кодекс, който бе направен преди година от т. нар. „партии на промяната“ начело с „Има такъв народ“. Подобни предложения бяха входирани и от БСП преди около месец. Законопроектът на ГЕРБ се внася в парламента дни преди да бъде гласуван вот на недоверие срещу правителството на Кирил Петков, който също бе иницииран от партията на Бойко Борисов и засега събира нужния брой гласове за събаряне на кабинета. Засега в модерната история на България успешен вот на недоверие няма.